Wielkopolanie pożyczają, ale spłacają. „Cechuje ich sumienność”

Krajowy Rejestr Długów oraz Rzetelna Firma przygotowali ranking dotyczący spłat zobowiązań finansowych w terminie. Wynika z niego, że Wielkopolanie nie są na podium, ale „cechuje ich sumienność”.

Najczęściej swoje zobowiązania finansowe spłacają w terminie mieszkańcy województwa podkarpackiego. Najgorzej natomiast wypada województwo śląskie. To dane z najnowszej edycji „Rankingu Rzetelności Konsumentów”. Opracowany przez KRD informuje o tym, którzy mieszkańcy regionów są najbardziej rzetelnymi konsumentami, czyli kto spłaca swoje zobowiązania na czas. Najwyżej znaleźli się mieszkańcy woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W porównaniu do 2023 roku doszło do zmiany lidera, z woj. małopolskiego (2023) na woj. podkarpackie (2024).

Mieszkańcy woj. wielkopolskiego, podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego określono jako na stałe „sumiennych w regulowaniu zobowiązań”. Ostatnie miejsce w rankingu zajęło woj. śląskie. Liczba zadłużonych mieszkańców w woj. śląskim wynosi 7,95 proc. Średnie zobowiązanie konsumenta na Śląsku wynosi obecnie 22 045 zł.

– Wartość zadłużenia przypadająca na konkretny region nie świadczy jednak o rzetelności płatniczej jego mieszkańców, ponieważ jest pochodną liczby mieszkańców. Dopiero przeliczenie tego długu na 1000 mieszkańców, uwzględnienie średniej zaległości statystycznego dłużnika oraz jaki odsetek stanowią oni wśród wszystkich zamieszkujących województwo pozwala na identyfikację regionów z lepszą lub gorszą rzetelnością finansową– stwierdził prezes KRD Adam Łącki.

Ranking przygotowano biorąc pod uwagę łączny dług w każdym województwie w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, średnią wartość zaległości statystycznego dłużnika w każdym z regionów oraz wielkość odsetka osób zadłużonych wśród wszystkich mieszkańców.

Czytaj też: Sędzia z Poznania pojedzie na Euro. Kim jest?

pieniądze
Źródło: PAP.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl