Materiał partnera

By było wygodnie i bezpiecznie. Remont trasy tramwajowej na ul. Hetmańskiej

Nic nie jest wieczne i czasem wymaga wymiany lub naprawy. Tak jest z odcinkiem trasy tramwajowej. W sobotę, 27 kwietnia rozpocznie się remont przejazdu przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej oraz naprawa rozjazdów na węźle tramwajowym Hetmańska/Głogowska. Prace potrwają do 17 maja. W tym czasie inaczej pojadą tramwaje trzech linii, a także uruchomione zostaną autobusy „za tramwaj”


Na ulicy Hetmańskiej – konieczna jest wymiana części rozjazdu wraz ze zwrotnicami na węźle Głogowska/Hetmańska (od strony Dębca i Rataj). Jednocześnie w tym miejscu wymieniona zostanie nawierzchnia w torowisku, także na przejściu dla pieszych.
Prace zaplanowano na ok. 3 tygodnie. Uniemożliwią one przejazd tramwajów ulicą Hetmańską od skrzyżowania z ulicami 28 Czerwca 1956 r. do skrzyżowania z ul. Głogowską. Dlatego zostaną wprowadzone zmiany na liniach tramwajowych – nr 1 i 11 pojadą objazdem przez Wildę, a trasa „siódemki” zostanie skrócona i kończyć będzie trasę na Starołęce. Wzdłuż ul. Hetmańskiej uruchomiona zostanie tymczasowo komunikacja zastępcza.
Nieczynne będzie też przejście dla pieszych przez ulicę Hetmańską (przy przystankach tramwajowych). Zmieniona zostanie również organizacja transportu publicznego. Od 27 kwietnia do 17 maja tramwaje linii 1, 7 i 11 kursować będą zmienionymi trasami. Aby ułatwić przemieszczanie się, uruchomiona zostanie linia tramwajowa 97 oraz autobusowa T1. Trasa linii autobusowej za tramwaj T1 wyznaczona została od węzła Głogowska/Hetmańska ulicami Głogowską, Winklera, Kasprzaka, Hetmańską do Rolnej i dalej – Hetmańską i Głogowską do węzła Głogowska/Hetmańska. Umożliwi podróżowanie Hetmańską na odcinku czasowo pozbawionym tramwajów.

Organizacja ruchu

Czas, kiedy niemożliwy będzie ruch tramwajów na odcinku ulicy Hetmańskiej, zostanie wykorzystany na remont przejazdu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej z Kolejową i Górecką. Te prace prowadzone będą w dniach od 27 kwietnia do 5 maja. Na odcinku ok. 40 metrów wymienione zostaną szyny, usunięta zostanie dotychczasowa nawierzchnia z kostki, a w jej miejsce powstanie nowa, betonowa. W efekcie po zakończeniu remontu poruszanie się w tym rejonie stanie się dla uczestników ruchu bardziej bezpieczne i komfortowe.

W związku z prowadzonymi pracami na zmiany w organizacji ruchu drogowego muszą przygotować się kierowcy. W trakcie remontu niemożliwy będzie przejazd (w obu kierunkach) w relacji Kolejowa-Górecka oraz skręcanie w relacjach na co dzień wiodących przez torowisko (lewoskręty z ul. Hetmańskiej w Górecką i Kolejową). Również jadący ulicami Kolejową i Górecką nie będą mieli możliwości pojechania prosto przez skrzyżowanie oraz skrętu w lewo w ul. Hetmańską. Sugerowane trasy objazdów ulicami Dmowskiego, Krauthofera i Górecką pokazane są na załączonej grafice. Utrzymany zostanie ruch na ulicy Hetmańskiej, choć jezdnia – wraz z postępem prac – może ulegać czasowym zwężeniom.

Ponadto w dniach od 27 kwietnia do 17 maja, na czas remontu nawierzchni przejazdu przez torowisko tramwajowe na skrzyżowaniu ul. Hetmańska-Głogowska zamknięte zostanie przejście dla pieszych po wschodniej stronie skrzyżowania, a na czas wyładunku materiałów wygradzane mogą być fragmenty jezdni w tym rejonie. Ruch pieszy możliwy będzie przejściem sąsiednim.
Zmiana w komunikacji od 27.04 do 17.05 (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment)

Linia nr 1
FRANOWO – Piaśnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – 28 Czerwca 1956 r.- Wierzbięcice – Matyi – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA
„Siódemka” będzie miała skróconą trasę, z ulicy Zamenhofa tramwaj pojedzie prosto przez rondo Starołęka i ulicą Starołęcką do pętli Starołęka Mała.

Linia nr 7
POŁABSKA – Aleje Solidarności – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Wyszyńskiego – Jana Pawła II – Zamenhofa – Starołęcka – STAROŁĘKA MAŁA

Z uwagi na skrócenie trasy linii nr 7, w zachodniej części Poznania zostanie uruchomiona linia tramwajowa nr 97, na której tramwaje zapewnią komunikację pomiędzy Ogrodami, rejonem ulic Przybyszewskiego i Reymonta oraz skrzyżowaniem ulicy Hetmańskiej i Głogowskiej.

Linia nr 97
OGRODY – Dąbrowskiego – Przybyszewskiego – Reymonta – Hetmańska -GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

„Jedenastka” pojedzie objazdem przez Wildę, tramwaj z ulicy Roosevelta pojedzie przez most Dworcowy, ulicę Matyi i Wierzbięcice, a następnie z ulicy 28 Czerwca 1956 r. wróci na stałą trasę przez Hetmańską i Unii Lubelskiej.

Linia nr 11
PIĄTKOWSKA – Winiary – Bonin – Sołacz – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ
W celu zapewnienia komunikacji na wyłączonym z ruchu tramwajowego fragmencie ulicy Hetmańskiej, zostanie uruchomiona linia autobusowa T1 „za tramwaj”.

Linia T1
GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA – Głogowska – Winklera – Kasprzaka – Hetmańska – ROLNA – Hetmańska – Głogowska – GŁOGOWSKA/HETMAŃSKA

Przystanek początkowy autobusu linii nr T1 będzie się znajdował na węźle Głogowska/Hetmańska, a końcowy na ul. Głogowskiej (po skręcie z ul. Hetmańskiej). Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie Wildy będzie Rolna na ul. Hetmańskiej. Autobusy będą zawracały na rondzie Hetmańska/Dolna Wilda.

Częstotliwość kursowania linii T1 będzie wynosić co 5/6 minut w dni robocze, co 7,5/10 minut w soboty oraz co 10 minut w niedziele i święta (przez cały dzień).

Przystanki

Autobusy i tramwaje zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach (autobusy linii T1 również na przystankach dla linii nocnych) na trasach objazdowych. Ponadto dla wszystkich linii obowiązywać będą przystanki Głogowska/Hetmańska na ul. Hetmańskiej po zachodniej stronie węzła.

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl