Najstarszy zamieszkały budynek w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Najstarszy zamieszkały budynek w Poznaniu datowany jest na 1526 rok. Znajduje się w nim oryginalne sklepienie gotyckie. Swoją kaplicę miał tutaj biskup Józef Pawłowski, który żył w XVIII wieku. Obecnie mieści się tu biuro parafialne poznańskiej fary.

Józef Pawłowski był na początku proboszczem, prepozytem, a następnie biskupem pomocniczym poznańskim. Mieszkał w budynku przy ul. Klasztornej w XVIII wieku. Najstarszy zamieszkały budynek w Poznaniu datowany jest jednak na 1526 rok. – Konserwatorzy odkryli tutaj elementy fresków z fary poznańskiej. U góry z kolei widać sklepienie gotyckie – wyjaśnia ks. Mateusz Misiak, proboszcz parafii farnej. Dodaje, że chociaż fara jest w stylu barokowym, to sklepienie jest gotyckie.

Powodem tego jest fakt, że ten budynek powstał poprzez złączenie dwóch innych. W jednym z nich mieszkał kaznodzieja polskojęzyczny, a w drugim niemieckojęzyczny. – Te dwie kamienice połączono ze sobą. Wiemy to z tego, że w podziemiach odnaleźliśmy bruk, miejsce, które pokazuje na ulicy linię rozdzielenia dwóch kamienic.

Zdjęcia:

Zakamarki poznańskiej fary (podziemia, kapitularz, zakrystia, organy) będzie można odkryć w trakcie trwania festynu „Warkocza Magdaleny”. Oprowadzać będzie około 20 przewodników. Festyn odbędzie się w niedzielę, 23 lipca o godz. 14 (wcześniej o godz. 12.30 msza św. w poznańskiej farze).

Czytaj też: Restauracja w centrum znika po 11 latach. Można zjeść do końca miesiąca

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl