Na Łazarzu będzie „głośno”

Łazarz za kilka dni świętować będzie dni dzielnicy. Atrakcji nie zabraknie a Dni Łazarza otworzy głośna i kolorowa parada. W programie przewidziane są liczne atrakcje m.in. koncerty, wystawy, warsztaty czy kiermasze.

Dni Łazarza odbędą się od 25 do 30 maja. Rozpoczną się one od XVI parady łazarskiej, która wystartuje w czwartek o 17.00 na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33, która przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Potockiej, Dmowskiego aż do rynku Łazarskiego. Tam nastąpi uroczyste otwarcie 33. Dni Łazarza, a także występ laureatów Konkursu Gwary im. Jacka Hałasika oraz międzypokoleniowy koncert „Zwierzyniec”. W programie przewidziano również animacje dla dzieci. Organizatorem wydarzenia jest osiedlowy klub „Krąg”.

Program imprezy

W 27 maja wieczorem na scenie rynku Łazarskiego odbędą się cztery koncerty zespołów z Trójmiasta, Warszawy i z Poznania. Wystąpią tacy artyści jak: Czechoslovakia, Osoby, Aluzja i Dawid Grzelak w ramach projektu „Kulturalny maj na Łazarzu”. Od lekkich popowych brzmień, przez alternatywnego rocka, aż po lata 90.

W 28 maja większość atrakcji odbędzie się w muszli koncertowej w parku Wilsona. Zaplanowano tam o godz. 14.00 występ zespołu Wielkopolanie, a po nim pokaz akrobatyczny uczniów Zespołu Szkół nr 8 oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją mjr Pawła Joksa.

W trakcie ostatnich dwóch dni obchodów będzie Łazarski Omnibus 2023, czyli turniej wiedzy o Łazarzu dla uczniów ze szkół podstawowych. Z kolei, dla młodszych przygotowan0 gry i zabawy na terenie Przedszkola nr 39.

Wydarzenie kończy się we wtorek, 30 maja. Kapituła Tytułu „Człowiek Roku Łazarza” ogłosi laureata lub laureatkę nagrody. Podczas gali w klubie osiedlowym „Krąg” będą rozdane nagrody im. Stanisława Strugarka i „Przyjaciel Łazarza”. Nastąpi również odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jacka Hałasika – dziennikarza radiowego i popularyzatora poznańskiej gwary.

Łazarskie Lato

Początek dni Łazarza to także rozpoczęcie „Łazarskiego Lata” czyli strefy rekreacyjnej na Rynku Łazarskim, która będzie otwarta do 1 października 2023 roku. Strefa będzie działać w czerwcu i wrześniu w weekendy, a w lipcu i sierpniu sześć dni w tygodniu. Dla odwiedzających przygotowano liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne, które mają zintegrować mieszkańców dzielnicy i miasta. W dzień dziecka zaplanowano tam animacje oraz konkursy dla najmłodszych od 15.00 do 19.00.

czytaj także: W wyjątkowym lokalu w sercu Jeżyc powstanie nowa restauracja

Pełny program Dni Łazarza można znaleźć TUTAJ

Emilia Śliwińska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl