MPK zwiększa pensje kierowców i motorniczych o kilkaset złotych

Motorniczy i kierowcy będą zarabiać więcej. Ma to zachęcić pracowników do pozostania w spółce i przyciągnąć więcej chętnych do prowadzenia autobusów i tramwajów. Przez braki kadrowe wiele kursów wypada.

WYŻSZA PENSJA

MPK Poznań dało podwyżki kierowcom autobusów i motorniczym. Już marcowe wypłaty są wyższe o 500 złotych brutto. Co więcej, o 50 złotych brutto wzrosła premia. Oznacza to, że nowo zatrudnieni kierowcy i motorniczy zarabiać będą 5310 złotych brutto miesięcznie plus premia. Wcześniej było to 4760 złotych brutto. Co ważne, kierowcy z większym doświadczeniem za kierownicą oraz z większym stażem w spółce otrzymują wyższe wynagrodzenia.

ZACHĘCI DO PRACY W MPK?

Zwiększenie pensji ma być odpowiedzią na braki kadrowe. MPK Poznań, podobnie jak wiele spółek komunikacyjnych w Polsce mierzy się z niewystarczającą liczbą pracowników. W szczególności brakuje właśnie motorniczych i kierowców. Spółka stale prowadzi rekrutacje i organizuje kursy dla osób, które nie mają uprawnień, a chciałyby pracować w MPK.

OGROMNE BRAKI

Aktualnie brakuje prawie 190 kierowców autobusów i 50 motorniczych. Wakaty uzupełniają kierowcy zatrudniani z zewnętrznych firm i w dużym stopniu nadgodziny pracowników. Mimo wszystko braki kadrowe skutkują wypadającymi kursami. “Jeżdżę autobusem 178 do pracy od niecałego miesiąca, a on zdążył nie pojawić się już 6 razy” – pisał jeden z internautów. Więcej o tym problemie pisaliśmy TUTAJ.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl