Marsz narodowców przejdzie przez Poznań. Protest

Wzorem warszawskiego Marszu Niepodległości, podobne zgromadzenie zgłoszono w Poznaniu. Zgłoszenie jest formalnie poprawne, więc marsz zarejestrowano.

Marsz Niepodległości w Poznaniu

Marsz w Poznaniu zbierze się o godzinie 14.00. na Rynku Wildeckim i przejdzie trasą: Rynek Wildecki, ul. Wierzbięcice, ul. Wujka, al. Króla Przemysła II, ul. Matyi, Mostem Dworcowym w kierunku MTP, ul. Roosevelta i Rondem Kaponiera, Mostem Teatralnym oraz ul. Fredry pod gmach Teatru Wielkiego (finał pod fontanną naprzeciw opery).

Wydarzenie ma odbyć się pod hasłem „Łączy nas Polska”. Organizatorzy twierdzą, że ich celem jest przejście z flagami przez Poznań i zamanifestowanie patriotyzmu.

Organizatorami marszu są m.in. stowarzyszenie Koliber i były kandydat Konfederacji w wyborach parlamentarnych.

Protest przeciwko marszowi w Poznaniu

– My, osoby mieszkające w Poznaniu oraz wszystkie, którym na sercu leżą wartości demokratyczne i antyfaszystowskie, zwracamy się z apelem o zakazanie tegorocznego „marszu niepodległości” w Poznaniu – napisali członkowie kolektywu Pyra w petycji, pod którą zbierają podpisy.

Członkowie Kolektywy domagają się, aby w tym roku poznańskie świętowanie imienin ulicy Święty Marcin było wolne od huku petard, od nienawistnych haseł oraz atmosfery strachu.

– Żądamy zakazania „marszu niepodległości” w Poznaniu na podstawie art. 14 ustawy Prawo o zgromadzeniach. Żądamy, by Prezydent Miasta Poznania oraz podlegające mu Centrum Zarządzania Kryzysowego wzięły odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi oraz mienia – napisali twórcy petycji.

Zgłoszenie o zgromadzeniu, dotyczące Marszu Niepodległości Poznań zostało już przyjęte przez urząd miasta. Spełniało ono wszystkie formalne kryteria – Zawiadomienie zawiera wszystkie elementy wymagane ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 631) – informuje w Biuletynie Informacji Publicznej Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Czytaj także: Zbysław C. przesłuchany. Zabił 5-latka. „Po polikach leciały mu łzy”

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl