Materiał partnera

Nowy zbiornik retencyjny gromadzi już wodę

W Poznaniu została zrealizowana kolejna ważna inwestycja. W północno-zachodniej części miasta powstał zbiornik retencyjny o pojemności ok. 3000 metrów sześciennych. Do dyspozycji mieszkańców jest też nowa ścieżka z ławkami.

Retencjonowanie wody jest coraz ważniejszym zadaniem współczesnych miast. W Poznaniu zakończyła się inwestycja, dzięki której na osiedlu Kiekrz powstał nowy zbiornik magazynujący deszczówkę i wody roztopowe.

– Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., a w trakcie letnich opadów zbiornik retencyjny zapełnił się wodą. W kolejnych tygodniach wykonawca inwestycji koncentrował się na robotach związanych z infrastrukturą towarzyszącą, taką jak chodniki i ławki dla spacerowiczów oraz dojazd dla obsługi technicznej. Wszystkie te prace zostały już zrealizowane, za nami także odbiory techniczne – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ochrona przed zalewaniem

Zbiornik na deszczówkę i wody roztopowe powstał w rejonie ulic Kierskiej, Sanatoryjnej i Sztormowej. Jego pojemność to ok. 3000 metrów sześciennych. Lokalizacja miejsca retencji w tej części Poznania umożliwia minimalizowanie zagrożenia zalewania położonych niżej budynków i ulic, które występowało podczas ulewnych deszczów. Nowy zbiornik pomaga także zabezpieczyć okolicę przed podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów pobliskiej rzeki Samicy Kierskiej.

W ramach zadania wykonawca zajmował się nie tylko wykopaniem i odpowiednim wzmocnieniem samego zbiornika. Wcześniej przebudował dotychczasowy kolektor odprowadzający wodę, który był już w złym stanie technicznym. Wykonany został również dodatkowy kolektor dla awaryjnego zrzutu wody w trakcie prac konserwacyjnych. W ramach zadania doprowadzona do prawidłowego stanu technicznego została pozostała infrastruktura towarzysząca zbiornika. Należy tu wymienić m.in. renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które przed pracami nie spełniały już swoich funkcji. Ponadto przed dopływem wód do zbiornika zamontowane zostały urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia stałe.

Nie tylko zbiornik

Uzupełnieniem całej inwestycji jest infrastruktura dla mieszkańców. Spacerowicze mogą dotrzeć nad zbiornik idąc od ul. Kierskiej. Przygotowane zostały chodniki, oświetlenie i ławki, na których można odpocząć. Wybudowany został także plac serwisowy, który przeznaczony jest dla obsługi zbiornika retencyjnego.

Inwestycja zyskała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.

Ekologiczne inwestycje

Budowa nowego zbiornika retencyjnego to jeden z przykładów inwestycji o podłożu ekologicznym. Ciekawą formę wykorzystania wody deszczowej można znaleźć na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie. Powstała tam instalacja, dzięki której dwa stawy są zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia. Inwestycja poprawia warunki życia traszek i innych płazów, dla których kluczowa jest woda. W ramach zadania powstał odcinek kanalizacji deszczowej, do której dołączone zostały studnie i istniejące rynny dachowe z budynku szkoły na os. Tysiąclecia. Zebrana tak deszczówka płynie rurociągiem grawitacyjnym na teren użytku ekologicznego.

W ostatnim czasie zakończyły się też prace, dzięki którym wykorzystana zostanie energia słoneczna. Mowa o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu Domu Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego. Alternatywne źródło energii pozwoli na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, co z pewnością pozytywnie wpłynie na budżet placówki. Na dachu budynku zamontowano mikroinstalację o mocy 49,5 kW, którą z kolei obsługuje 90 paneli fotowoltaicznych.

DPS przy ul. Konarskiego to jeden z wielu przykładów placówki użyteczności publicznej w Poznaniu z fotowoltaiką. Odnawialne źródła energii są bardzo istotne dla miasta, dlatego ekologiczne rozwiązania są uwzględniane przy projektowaniu nowych budynków lub podczas planowania remontów już istniejących placówek.

Czytaj także: Schronisko w Poznaniu prosi o pomoc. Zwierzętom brakuje ciepła

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl