Ważne

Legionella w Wielkopolsce. W kraju zmarły kolejne osoby

11 osób zmarło już w Polsce na skutek zakażenia bakterią Legionelli. Pierwsze zakażenia odnotowano właśnie w Wielkopolsce.

Legionella w Wielkopolsce

Zakażenia tą niebezpieczną bakterią wykryto u dwojga pacjentów szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Jak informuje z-ca dyrektora szpitalnego oddziału ratunkowego szpitala w Ostrowie – Pacjenci zostali przyjęci z wysoką gorączką, bólami mięśniowymi i bólami głowy. Badania wykazały wysokie parametry zapalne. Badania moczu potwierdziły obecność bakterii Legionelli. Zastosowane leczenie przyniosło jednak rezultaty i stan pacjentów się poprawił – mówi dr Adam Stangret.

Legionella w Wielkopolsce pojawia się po raz pierwszy w tej serii zakażeń na terenie kraju.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny – utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej – informuje Sanepid.

Legionella – jak się zakaża?

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Chodzi o mgłę wodną powstałą w wyniku rozprysku wody.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową. Nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Czytaj także: Zmiany w komunikacji miejskiej w Poznaniu pod kątem roku szkolnego

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl