Łapa tarbozaura w Poznaniu

Zrekonstruowana tylna kończyna tarbozaura znalazła się w Instytucie Geologii UAM.

Niecodzienna ozdoba

Jak podaje UAM to unikatowy w skali kraju element wystroju. Za zrekonstruowaną tylną kończynę tarbozaura odpowiada Koło Naukowe Geologów UAM.

Tarbozaur, znany również jako Tarbosaurus, to gatunek teropoda z rodziny tyranozaurów, który żył w późnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji. Był to drapieżny dinozaur, który osiągał długość około 12 metrów i wagę ponad 5 ton.

Tarbozaur był blisko spokrewniony z bardziej znanym tyranozaurem i posiadał wiele podobieństw w budowie ciała. Jego czaszka była szeroka i krótka, a zęby były duże i ostre, co wskazuje na to, że był drapieżnikiem wyspecjalizowanym w polowaniach na duże zwierzęta.

Odkrycie szczątków tarbozaura w Mongolii pozwoliło na uzyskanie cennych informacji na temat życia tych dinozaurów w środowisku naturalnym. Wśród znalezisk było kilka jaj. To sugeruje, że składał je w gniazdach.

Był jednym z ostatnich przedstawicieli swojego gatunku, a jego wyginięcie było spowodowane prawdopodobnie zmianami klimatycznymi oraz konkurencją ze strony innych drapieżników.

Czytaj też: Remonty w Poznaniu zniechęcają turystów? Dane wskazują, że nie

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl