Kultowa Parada Parowozów już w majówkę

W tym roku w Wolsztynie odbędzie się już XXVIII Parada Parowozów. Na 4 maja zaplanowano widowisko „Światło – Para – Dźwięk”. Od 1 do 5 maja kursować będą retro pociągi.

Jak co roku, w Wolsztynie odbędzie się Parada Parowozów. Miłośnicy parowozów będą mieli okazję do zobaczenia zabytkowych lokomotyw parowych z Polski i nie tylko. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Będzie to także okazja do spróbowanie lokalnych przysmaków.

Parada wystartuje o godzinie 13:45. Zabytkowe lokomotywy zaprezentują się indywidualnie, parami i we wspólnym korowodzie. Od 1 do 5 maja będą okazje aby przejechać się retro parowozami. Organizatorzy zaplanowali dłuższe wycieczki nad jezioro oraz krótkie trasy dedykowane najmłodszym. Jak co roku nie zabraknie wieczornego wydarzenia „Światło- Para- Dźwięk”.

Retro pociągiem nad jezioro

– Parada polega na przejeździe paradnym parowozów przez stacje. Około godziny 13:45 wszystkie parowozy polskie i zagraniczne biorą udział w przejeździe od dworca do parowozowni. Każdy z nich prezentuje się osobno, następnie parami i na koniec wszystkie przejeżdżają w jednym korowodzie. Są też wydarzenia towarzyszące paradzie. Można dowiedzieć się w jaki sposób parowozy są przygotowywane do jazdy. Będzie też okazja aby zobaczyć parowozy specjalne. Chodzi o parowozy retro, który od 1 do 5 maja będą kursować na różnych trasach. Będzie między innymi okazja żeby pojechać parowozem do Boszkowa, nad jezioro. Pojedzie również wieczorny pociąg muzyczny, który w ubiegłych latach cieszył się dużym powodzeniem. Nie zabranie tez krótkich przejażdżek, dedykowanym głównie rodzinom z dziećmi. Odbędzie się też wieczorne widowisko „Światło- Para- Dźwięk— mówi Anna Ciesielska, specjalistka ds promocyjno-muzealnych Parowozowni Wolsztyn.

fot. Parowozownia Wolsztyn fb

Jedyny czynny parowóz pospieszny w Polsce

W tym roku niestety nie zobaczymy na torach „Pięknej Heleny”. Będzie jednak okazja do podziwiania jednego czynnego parowozu PT47-65 oraz ulubionego, małego parowozu z Luksemburga.

– „Pięknej Heleny” w tym roku nie zobaczmy. Będzie jednak nasz parowóz, który co roku robi furorę. Chodzi o jedyny czynny parowóz pospieszny w Polsce, PT47-65. Będzie również parowóz Cockerill 503 z Luksemburga. To piękny, czerwony i bardzo lubiony parowóz. W tym roku również zobaczymy parowóz Tubize z Belgii – dodaje Anna Ciesielska.

Na Parowozownia Wolsztyn śledzić można jakie jeszcze parowozy pojawią się podczas parady. Dziś pojawiła się informacja właśnie o parowozie Gospodyni – Pt47-65 (Petucha, Pyta).

Czytaj także – Rekordowa liczba zgłoszeń do nagród i stypendiów Marszałka. Znamy zwycięzców

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl