Rekordowa liczba zgłoszeń do nagród i stypendiów Marszałka. Znamy zwycięzców

W tym roku spłynęło 317 wniosków o nagrody i stypendia Marszała w dziadzienie kultury. Wyróżniono 12 laureatów i 44 stypendystów. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył łącznie 600 tysięcy zł na nagrody i stypendia.

Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyznawane są od 2002 roku. Przyznawane są przez komisję, w skład której wchodzą osoby z autorytetem w świecie kultury. Spośród 317 kandydatów wyłoniono 12 laureatów i 44 stypendystów.

– Dziś jest taki moment, kiedy można z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest kultura w Wielkopolsce, jak wiele pomysłów i ciekawych projektów przygotowują nasi stypendyści i jak wielu mamy zasłużonych oraz godnych uhonorowania ludzi kultury. Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – mówił podczas gali wręczenia stypendiów i nagród Marszałek Marek Woźniak.

Za całokształt, twórczość, upowszechnianie i popularyzację kultury

Za całokształt dorobku kulturalnego wyróżnieni zostali/ zostały: muzyk ludowy Lucjan Dymarczyk, dyrygent i kompozytor Zbigniew Górny, teatrolożka i historyczka tańca Jagoda Ignaczak, fotograf i animator kultury Janusz Nowacki, dziennikarz Zbigniew Pakuła, popularyzator jazzu Dionizy Piątkowski, kompozytorka Lidia Zielińska.

Muzyk i tancerz Jacek Hałas otrzymał nagrodę za twórczość artystyczną. W kategorii animacja i upowszechnianie kultury nagrodzono choreografa Piotra Kulke, instruktorkę teatralną Barbarę Matysek-Szopińską i animatora kultury Jerzego Szukalskiego. Natomiast za popularyzację kultury w mediach nagrodzona została dziennikarka Ewa Noga-Mazurek.

Łączna pula nagród wyniosła 200 tysięcy zł, z czego każdy z laureatów otrzymał 16 tysięcy zł.

fot. UMWW

Stypendia natomiast przyznawane są od 2005. W tym roku ich łączna pula wyniosła 400 tysięcy. Stypendyści otrzymają indywidualnie od 4 do 15 tysięcy złotych. Za te kwoty nagrodzeni będą mogli zrealizować m.in. alternatywny przewodnik po Gnieźnie, warsztaty tworzenia czepków Bamberek, zrekonstruowany zostanie proces wytwarzania mazanek. Pieniądze zostaną przeznaczone na warsztaty taneczne czy czesne w Royal College of Music.

Czytaj także- Będzie nowy pomnik przyrody w Poznaniu wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl