Królowa fado z koncertem w Poznaniu

Mariza, światowej sławy portugalska wokalistka z koncertem w Poznaniu na wyjątkowym występie 22 stycznia 2024 roku. Na muzyczną ucztę w wykonaniu królowej fado zaprasza organizator Enter Enea Festival.

Mariza – jedyny koncert w Poznaniu 

Mariza to wokalistka światowej sławy. Jej repertuar to przede wszystkim tradycyjne i współczesne interpretacje fado, gatunku wywodzącego się z biednych dzielnic portowych miast Portugalii. Jego powstanie datuje się na XIX wiek. To melancholijne pieśni, które wykonuje jeden wokalista przy akompaniamencie dwóch gitar, często nazywane są portugalskim bluesem. Podczas swoich charyzmatycznych koncertów artystka chętnie sięga także po bliskie jej sercu morny z Wysp Zielonego Przylądka czy standardy bluesowe.

Wielka gwiazda

Przez ponad 15 lat muzycznej kariery Mariza z lokalnego fenomenu znanego wąskiej grupie wielbicieli fado w Lizbonie stała się jedną z najbardziej znanych i cenionych gwiazd world music na świecie. Artystka wydała sześć autorskich albumów („Fado em Mim”, „Fado Curvo”,” Transparente”, „Terra”,” Fado Tradicional”, „Mundo”), otrzymała szereg nagród, w tym Latin Grammy w 2007 r., współpracowała z najlepszymi muzykami i producentami, takimi jak.: Jacques Morelenbaum, Gilberto Gil, Ivan Lins, Lenny Kravitz, Cesária Évora, Tito Paris czy Sting, z którym wykonała hymn Igrzysk w Atenach w 2004 r. – A Thousand Years.

Głos Marizy określa się słowami „magiczny, diamentowy, magnetyczny”, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock.

Koncert w Poznaniu odbędzie się 22 stycznia przyszłego roku w Sali Ziemi na MTP. Bilety na koncert w Sali Ziemi są już w sprzedaży na portalach ToBilet.pl i Eventim.pl. 

czytaj także: Poznań Design Festiwal. Święto wzornictwa i architektury

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl