Koniec zgłaszania komitetów wyborczych

W poniedziałek minął termin zgłaszania komitetów wyborczych w wyborach samorządowych. W czterech okręgach wyborczych w Wielkopolsce zgłoszono kilkaset komitetów. Trwa teraz weryfikacja zgłoszeń, które wpłynęły w ostatniej chwili. 

Przedstawiciele niektórych komitetów ze zgłoszeniem czekali do ostatniej chwili. Tak było w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu gdzie tylko wczoraj przyjęto 41 zgłoszeń. W sumie w delegaturze w Poznaniu zarejestrowanych jest 138 komitetów.  W Kaliszu zarejestrowano 170 komitetów, w Pile 174. W Lesznie jest ich 91, ale to delegatura z najmniejszym w Wielkopolsce zasięgiem terytorialnym.

Zgłoszenia, które wpłynęły na ostatnią chwilę są teraz rozpatrywane i w ciągu trzech dni komisarze wyborczy powinni te komitety zarejestrować bądź odmówić, jeśli będą jakieś braki formalne.

Do 6 września komisarze wyborczy przyjmują zgłoszenia do terytorialnych komisji wyborczych. Po ich powołaniu, najpóźniej 11 września, komitety będą mogły zgłaszać swoich kandydatów. Duże komitety partyjne i koalicyjne rejestruje Państwowa Komisja Wyborcza.

W całej Polsce ostatecznie do PKW i komisarzy wyborczych wpłynęło 9143 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego.

 

kontakt

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl