Kolejorz Girls zbierają na wyjazd do USA. Cheerleaderki z Poznania mogą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata

W czwartek, 16 marca Lech Poznań zagra w Sztokholmie. Celem przejście do ¼ Ligi Konferencji Europa. Natomiast cheerleaderki Kolejorz Girls mają szansę zaprezentować Polskę na mistrzostwach świata w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Potrzebują jednak 200 tys. zł. Trwa zbiórka pieniędzy, która umożliwi im spełnienie tego marzenia.

Kolejorz Girls

Cheerleaderki Kolejorz Girls działa od 2004 roku i należy do Polskiego Związku Cheerleadingu Sportowego. W kwietniu 2022 roku uzyskały wysoką lokatę, co zapewniło im nominację do kadry narodowej i możliwość zaprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata w Orlando w Stanach Zjednoczonych. Impreza odbędzie się od 20 do 23 kwietnia 2023 roku. Stany Zjednoczone to miejsce, w którym cheerleading jest bardzo popularny. Grupy cheerleaderek mają uniwersytety, szkoły, drużyny sportowe. To właśnie tam w latach 80. XIX wieku narodził się ten typ tańca.

Kolejorz Girls znane są z występów na stadionie Lecha Poznań, ale pandemia i stan murawy ograniczył ich występy. Ostatnio kojarzone były podczas akcji promocyjnych na turniejach młodzieżowych, maratonach poznańskich i wydarzeniach „Lech Kaptur”. Cheerleading to aktywność łącząca taniec, akrobatykę, gimnastykę i kibicowanie. Dopinguje drużyny i rozkręca publiczność.

Podróż do USA

Wyjazd 18-osobowej drużyny wraz z trenerem to koszt ok. 200 tys. zł. Cena obejmuje przelot, nocleg i opłatę startową. Grupa działa w ramach STUDIO KG i pieniądze na podróż musi wydać z własnej kieszeni. Ze względu, że Kolejorz Girls formalnie nie należą do Lecha Poznań, to nie mogą liczyć na pomoc finansową ze strony klubu piłkarskiego. 200 tys. zł to suma, która przewyższa możliwości finansowe zespołu cheerleaderek. Stąd pomysł na utworzenie zbiórki. W zamian oferują występy na różnego rodzaju uroczystościach, sesjach zdjęciowych czy wydarzeniach firmowych.

Obecnie dziewczyny intensywnie szukają sponsorów i przygotowują choreografie na sali treningowej. Ćwiczą cztery razy w tygodniu, a przed mistrzostwami planują zwiększyć liczbę treningów. W zespole są dziewczyny w wieku od 16 do 30 paru lat. Część łączy szkołę z tańcem, inne prace. W marcu pod Warszawą wystąpią na Mistrzostwa Polskich, które są eliminacjami do przyszłorocznych światowych mistrzostw. Grupa chce udowodnić, że bycie cheerleaderką to nie jest stereotypowe „wymachiwanie pomponami”.

Zbiórkę można dobrowolnie wspomóc klikając w ten: LINK.

Czytaj też: Historyczna szansa przed Kolejorzem. Andrzej Juskowiak: „Na tym poziomie nie ma już presji”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl