Paluch i Słoń. Raperzy z Poznania łączą siły. „Jestem szarym wężem, kolejką bezrobotnych”

Paluch i Słoń to dwójka jednych z najpopularniejszych raperów w Polsce. Obaj pochodzą z Poznania. Teraz łączą artystyczne siły i planują nowe wydawnictwo pt. „Pośród hien”. – Jedna nić z wygranych i porażek. Jedno serce pompujące krew. Gorzkie łzy z utraconych marzeń. Łączy nas ten sam płacz i śmiech – śpiewają w refrenie.

Dwójka najpopularniejszych raperów w Polsce. Pochodzą z Poznania

Paluch zadebiutował w 2004 roku. Pochodzi z Piątkowa. Był członkiem zespołu Aifam, wydawał też w kolektywie DIIL Gang oraz trio Syntetyczna Mafia. Współpracował z wieloma znanymi raperami, takimi jak: Firma, Hemp Gru, Peja, Onar, KęKę, Shellerini, Kali, Lukasyno, Quebonafide, O.S.T.R. Najnowsza płyta zostanie wydana wraz ze Słoniem, z którym współpracował już wcześniej, ale nigdy nie nagrał wspólnej płyty. Paluch prowadzi własną wytwórnię B.O.R. (Biuro Ochrony Rapu – przyp. red.) Records. Jego nakładem ukazała się m.in. pierwsza płyta popularnego rapera Szpaka. Paluch za płyty: „Ostatni Krzyk Osiedla” (2016) i „Czerwony dywan” (2018) uzyskał status diamentowych płyt (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy).

Słoń zadebiutował w 2009 roku. Albumem „Chore melodie”. Materiał w mało popularnej wówczas stylistyce horrorcore. Dzięki kontrowersyjnym tekstom raper uzyskał popularność w podziemiu artystycznym. Dotąd jest najpopularniejszych przedstawicielem tego podgatunku hip-hopu w Polsce. Z każdym kolejnym albumem Słoń wyróżniał się też świetną techniką rapowania, co tylko powiększała liczbę jego fanów. Prowadzi zarówno karierę solową, jak i współtworzy skład WSRH. Jego ostatnie wydawnictwa osiągnęły status złotych płyt. Jego ostatnim solowym albumem było wydawnictwo pt. „Redrum” (2020).

Pierwszy singiel „Jedna nić” (prod. Worek) został opublikowany w czwartek, 16 marca. Od piątku, 17 marca album dostępny będzie w sklepach, a także na platformach cyfrowych.

Jestem zakrwawioną wargą przed wybuchem płaczu. Pancerną tarczą skierowaną nie w tą stronę. Naiwnym dobrem, zakochanym w fałszu i niechcianym dzieckiem we mnie, bo za szybko dorosłem – rapuje Paluch. – Jestem szarym wężem, kolejką bezrobotnych. Jestem długiem, pustym kontem i plakietką komornik. Jestem w sercu matki, która zrobi wszystko dla swych dzieci, mimo że najstarszy syn postanowi wszystko przepić – z kolei „nawija” Słoń.

– „Pośród Hien” to połączenie dwóch rapowych światów w jeden sprawnie działający organizm, któremu pożywienie dostarczali topowi producenci w kraju, a jedynym gościem na albumie jest druga połowa WSRH, czyli Shellerini – brzmi opis nowego wydawnictwa.

„Jedna nić” (prod. Worek)

Czytaj też: Nowy mural Kawu. Tym razem nie w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl