Kolejne odkrycie archeologów na Starym Rynku. To ślad po pierwszej trasie tramwajowej Poznania

Odkryta właśnie przez archeologów stacja transformatorowa była częścią infrastruktury pierwszej w Poznaniu trasy tramwajowej. Powstała w 1931 roku i służyła ponad 20 lat do 1955 roku. Archeolodzy odsłonili pomieszczenie podczas badań przy okazji remontu płyty Starego Rynku.

Archeolodzy pracujący na Starym Rynku odsłonili kolejne ciekawe znalezisko. Sięgające około pięciu metrów głębokości pomieszczenie to dawna stacja transformatorowa. Służyła ona zasilaniu tramwajów, które jeździły po poznańskich torowiskach jeszcze w pierwszej połowie XX wieku.

Źródło: PIM

Na razie do środka weszli pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Ci drudzy już zapewnili, że przejrzą swoje archiwa i dowiedzą się jak najwięcej o stacji. Początkowo jednak archeolodzy nie mieli pojęcia, na co patrzą. Pomieszczenie było do połowy wypełnione wodą.

Jak wynika ze sprawozdań zarządu miasta, budowa pomieszczenia była ufundowana przez elektrownię miejską. Stacja powstała w 1931 roku i była częścią infrastruktury pierwszej trasy tramwajowej w Poznaniu. Służyła ponad 20 lat. Ostatni raz tramwaje pojechały tą trasą w 1955 roku.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl