Kibice Lecha Poznań zbierają w szczytnym celu. Odnowią pomniki powstańców wielkopolskich

Tradycja pielęgnowania pamięci o bohaterach powstania wielkopolskiego żyje w sercach kibiców Lecha Poznań. Już po raz piętnasty z okazji Dnia Wszystkich Świętych rozpoczynają oni akcję zbierania funduszy na odnowę grobów i pomników uczestników wielkiego zrywu niepodległościowego. Zeszłoroczna zbiórka ustanowiła rekord zebranych środków, i w tym roku organizatorzy liczą na podobny sukces.

Kibice Lecha Poznań, znani z pasji do swojego klubu, kontynuują piękną tradycję dbania o dziedzictwo powstania wielkopolskiego. Z okazji Święta Wszystkich Świętych rozpoczynają piętnastą już kwestę na rzecz odnowy grobów i pomników bohaterów tamtych czasów.

„Tradycyjnie, jak co roku, od wielu lat, w okolicach 1 listopada możecie przy cmentarzach na terenie całej Wielkopolski spotkać naszych wolontariuszy ze specjalnymi puszkami i identyfikatorami. Przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy wesprą naszą kwestę – naklejki – Rozetki Powstańcze” – napisało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań.

Rekordowe sumy na odnowę grobów

W zeszłym roku kibicom udało się zebrać rekordową kwotę 364 623,01 zł przeznaczoną na odnowę grobów powstańców. W tegorocznej akcji pomagać będzie ponad 400 wolontariuszy, rozlokowanych na ponad 140 cmentarzach w całej Wielkopolsce.

Działalność kibiców Lecha Poznań pozwala na m.in. odrestaurowanie setki grobów i pomników, a także innych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim. To dowód, że tradycja może łączyć przeszłość z teraźniejszością.

Kibice chcą, by akcja odnowy grobów była jeszcze bardziej efektywna. Oprócz zbierania pieniędzy przy cmentarzach, istnieje możliwość przekazywania darowizn przez Internet za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.

Duma z historii

Ważnym aspektem tej akcji jest zachowanie dumy z historii i pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego. Organizatorzy podkreślają, że warto dbać o dziedzictwo tych, którzy odnieśli sukces w walce o niepodległość, choć przez wiele lat pozostawiani byli na marginesie historii.

Przykładem oddania sprawie odnowy grobów i pomników jest też działalność Krotoszyńskich Fanatyków Kolejorza. W zeszłym roku zebrali niemal 22 tysiące złotych na ten cel. Nie tylko zresztą zbierali pieniądze, ale także zajęli się ozdabianiem i czyszczeniem 16 wyremontowanych grobów powstańców wielkopolskich.

Czytaj też: Pewne zwycięstwo Warty Poznań. Zieloni meldują się w 1/8 Pucharu Polski

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl