Wszystkich Świętych. Sporo zmian w organizacji ruchu

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu. Mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

Przez cały okres Wszystkich Świętych przy poznańskich cmentarzach nad bezpieczeństwem i porządkiem będą czuwać funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Nadzoru Ruchu MPK. W miejscach newralgicznych na wniosek policji wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany organizacji ruchu.

Policjanci, poza tym że mają utrzymać płynność ruchu i bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, będą również pilnować respektowania wprowadzonych zmian organizacji ruchu. Można się więc spodziewać funkcjonariuszy z radarami, którzy będą sprawdzali, czy kierowcy zachowują odpowiednią prędkość.

Aż do 5 listopada obowiązywać będą ograniczenia prędkości do 30 km/h na ulicach: Cmentarnej, Owczej, Grunwaldzkiej, Warszawskiej, Gnieźnieńskiej, Arciszewskiego i Ściegiennego, Szpitalnej i Nowina, Lutyckiej (od ul. Dojazd do Podolańskiej) oraz Morasko (na wysokości cmentarza).

Policja apeluje o wybieranie, w miarę możliwości, komunikacji miejskiej.

Organizacja ruchu w okolicach Wszystkich Świętych

Część zmian przy głównych poznańskich nekropoliach została wprowadzona już w weekend 28-29 października, pozostałe wprowadzane będą w kolejnych dniach i potrwają nawet do 5 listopada. Największe ułatwienia dojazdu i parkowania zaplanowano na środę, 1 listopada.

Na Junikowie ul. Chryzantemowa będzie jednokierunkowa od ul. Malwowej do ul. Owczej od 28 października do 5 listopada (zachowano dwa kierunki ruchu na jej początkowym odcinku od ul. Malwowej). 1 listopada ul. Złotowska będzie jednokierunkowa od ul. Owczej do Bukowskiej, a ul. Wieruszowska jednokierunkowa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Ul. Cmentarna i Owcza będą tego dnia jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej. Jeden kierunek na ul. Cmentarnej i Owczej może być wprowadzany także w inne dni przed i po 1 listopada na wniosek policji.

1 listopada dodatkowe miejsca parkingowe dostępne będą na lewych pasach ul. Grunwaldzkiej (od pętli „Junikowo” do ul. Cmentarnej, na prawym pasie ul. Grunwaldzkiej (od ul. Cmentarnej do Ścinawskiej w stronę centrum) i na ul. Wieruszowskiej (od Grunwaldzkiej do posesji nr 10).

Na Miłostowie ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach do 1 listopada oraz w dniach 4-5 listopada, aby umożliwić parkowanie. Miejsca parkingowe dostępne będą w tych dniach na lewych pasach ul. Warszawskiej od ul. Mogileńskiej do węzła Antoninek (w obu kierunkach). W tym samym czasie przy wjeździe na cmentarz obowiązywać będą ograniczenia ruchu pojazdów i parkowania, a do 1 listopada przy wejściu na cmentarz funkcjonować będzie, w ciągu dnia pod nadzorem policji, przejście dla pieszych przez obie jezdnie. Od 28 października do 5 listopada na ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych w stronę miasta.

Ul. Gnieźnieńska będzie jednokierunkowa na całym odcinku od ul. Gdyńskiej do ul. Bałtyckiej i niedostępna dla pojazdów ciężarowych. Na lewym pasie ul. Gnieźnieńskiej dostępne będą miejsca parkingowe: w dniu 1 listopada od ul. Gdyńskiej do Bałtyckiej. Od 2 listopada nie przewiduje się zmian organizacji ruchu i parkowania na ul. Gnieźnieńskiej.

Na Górczynie na ul. Arciszewskiego obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów ciężarowych: 1 listopada od ul. Hetmańskiej do Ściegiennego, do 2 listopada i od 4-5 listopada od ul. Palacza do Ściegiennego, a ulica będzie zwężona w obu kierunkach do jednego pasa, by umożliwić parkowanie. Na zwężonych odcinkach ul. Arciszewskiego będzie można parkować w pasie rozdziału (zakaz parkowania dotyczy pasa rozdziału na ul. Ściegiennego).

Miejsca postojowe przy Cmentarzu Górczyńskim do 1 listopada dostępne będą tylko dla osób z niepełnosprawnościami, a przy wejściu na cmentarz można będzie zatrzymać się maksymalnie na 1 minutę w celu wysadzenia lub zabrania pasażera. W dniu 1 listopada od rana do wieczora ul. Kordeckiego będzie jednokierunkowa od ul. Albańskiej do ul. Węglowej.

Na ul. Lutyckiej 1 listopada na odcinku od ul. Dojazd do ul. Podolańskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu; objazd w przeciwną stronę poprowadzi ul. Podolańską, Wojska Polskiego i Witosa, a z ul. Szczawnickiej w ul. Lutycką będzie można skręcić tylko w prawo. Przez cały okres do 5 listopada możliwe będzie parkowanie na ul. Lutyckiej (od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd) i na poboczu ul. Szczawnickiej w rejonie cmentarza.

Na ul. Morasko przez cały okres świąteczny dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Ul. Wiśniowa 1 listopada będzie jednokierunkowa od ul. Bluszczowej do ul. Wspólnej.

Ul. św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe od ul. Książęcej do ronda Minikowo, co umożliwi parkowanie na lewym pasie (w dniu 1 listopada od godz. 5 do 18).

Ul. Jasna Rola i ul. Bronisława w dniu 1 listopada będą jednokierunkowe od ul. Błażeja do ul. Umultowskiej (od godz. 5 do godzin wieczornych).

Zobacz też: Wprowadzono opłaty za balkon

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl