Już w niedzielę 22. Poznań Maraton. Będą utrudnienia

Pierwszy raz w swojej historii Poznań Maraton łączy się z walką o tytuły mistrza i mistrzyni Polski. Po raz ostatni poznaniacy mogli dopingować zawodników walczących o krajowy czempionat 57 lat temu. Zaprezentowano też medale, które otrzymają wszyscy uczestnicy wyścigu.

Ostatni raz poznańscy kibice mogli dopingować zawodników walczących o krajowy czempionat na królewskim dystansie 57 lat temu. W tamtych czasach o maratońskie złoto walczyli wyłącznie mężczyźni. W tym roku publiczność będzie zagrzewała do walki zarówno panie, jak i panów. W przeszłości Poznań był gospodarzem Mistrzostw Polski w maratonie w latach: 1930, 1938, 1952, 1957 oraz 1966.

Trasa tegorocznego biegu nie zmieniła się w porównaniu z ubiegłoroczną. W niedzielę, 22 października o godz. 8.55 przewidziano start zawodniczek i zawodników na wózkach, a o godz. 9 biegaczek i biegaczy. Rywalizacja rozpocznie się przy ul. Grunwaldzkiej, tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, a zakończy na ich terenie, na Placu Marka.

W 22. Poznań Maratonie wystartują reprezentanci z 35 państw. Wśród nich wystąpią m.in. Adan Nowicki, Laban Mutai, Joseph Munywoki. Petro, Mamu, Yared Shegumo, Mateusz Kaczor, Mulu Jima, Tomasz Grycko, Mesfin Negus, Mengistie Demeke Tadesse,Tseginesh Mekonnin, Monika Jackiewicz, Emilia Mazek czy Ewa Jagielska.

Tegoroczny medal Poznań Maratonu upamiętnia 150. rocznicę śmierci podróżnika i badacza, wielkopolanina Pawła Edmunda Strzeleckiego. Na mecie otrzymają go wszystkie osoby, które ukończyły bieg.

Sportowe zakupy na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Tymczasem od piątku, 20 października do niedzieli biegaczki, biegacze oraz każdy, kto przyjdzie na MTP, będzie mógł zaopatrzyć się z w najlepszy sprzęt i akcesoria sportowe.

Tego samego dnia, dzięki współpracy z Fundacją MultiSport, uczennice i uczniowie poznańskich szkół wezmą udział w lekcjach i spotkaniach z parolimpijczykami. – Na Poznań Run Expo gościliśmy sportowców z niepełnosprawnościami, ale tegoroczne wydarzenie zapowiada się niezwykle. Wpisuje się też w naszą misję propagowania sportowej rywalizacji, której chcemy uczyć dzieci i młodzież – mówi Dagmara Suprun, dyrektorka Poznań Run Expo.

Uczestniczki i uczestnicy lekcji wezmą udział w pokazach i zabawach z elementami ćwiczeń ogólnorozwojowych. Elementem programu będzie ostrzeganie ich przed ryzykownymi zachowaniami mogącymi prowadzić do wypadków. Co jednak najważniejsze, przy okazji spotkania poznają osoby z pasją i odwagą do pokonywania barier.

W sportową edukację wpisują się także biegi dziecięce, które na stałe zagościły w programie poznańskich biegów ulicznych. W sobotę, 21 października na Placu Marka w sześciu biegach (na dystansach od 100 m do 500 m) wystartują dzieci z rocznika 2014 i młodsze. Kibicować może im każdy, bo wstęp na Poznań Run Expo jest bezpłatny. W październikowy weekend na Poznań Run Expo najmłodsi będą więc doskonale się bawić, a dorośli zaopatrzą się w sportowe akcesoria. Wśród tegorocznych wystawców są bowiem firmy i sklepy oferujące buty, stroje, odżywki dla sportowców-profesjonalistów i amatorów. Wzorem wiosennej edycji, stoiska będą czekać tuż obok biura zawodów 22. Poznań Maraton.

Utrudnienia w ruchu

22 października na trasie maratonu zamknięty będzie ruch wzdłużny. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7.45 do 16.00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6.. Na poszczególnych odcinkach trasa będzie otwierana dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania, przygotowano śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę biegu. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę.

Oprócz tego pojawią się miejsca, w których przecięcie trasy maratonu będzie bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. Dotyczą one przejazdów:

  • ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
  • ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
  • ulicą Niestachowską nad Warmińską
  • poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej, do ok. godz. 15.00, z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP). Na tym odcinku będzie bowiem przebiegała zarówno początkowa, jak i końcowa część trasy.

Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych.

Zobacz też: „Poznań Five”. Nowy bieg na poznańskim maratonie. Ruszyły zapisy

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl