Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie ma NATO bez Polski, nie ma Polski bez NATO

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji Impact’24 powiedział, że cały świat czekają największe wyzwania od czasów zakończenia II wojny światowej.

Szef MON stwierdził, że Polska, jako członek UE i NATO pozostanie państwem niepodległym i niezależnym. Dodał, że to patriotyzm zachęca ludzi do wstąpienia do armii, ale państwo musi dofinansowywać wojsko.

– W Europie powinna powstać rada do spraw bezpieczeństwa i przemysłu obronnego. Potrzebny jest budżet 100 mld euro na przemysł zbrojeniowy. Europa musi mieć możliwość szybkiego reagowania i możliwość dzielenia się obroną przeciwrakietową, przeciwlotniczą – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Minister dodał, że „potrzebna jest odwaga, siła i wspólnota” i trzeba pomagać Ukrainie.

– Nie można oswoić się z wojną w Ukrainie, gdzie giną dzieci, bombardowane są żłobki, domy dziecka, szpitale. Nie można się z tym godzić, trzeba się temu przeciwstawiać – dodał minister obrony narodowej.

Wspomniał, że pomoc humanitarna i militarna dla Ukrainy powinna być pomocą bezwarunkową, ponieważ to też dbanie o bezpieczeństwo Polski. Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że Polska jest gotowa wydać więcej na zbrojenia i transformację armii.

– Nie ma NATO bez USA, ale nie ma też USA bez NATO. Nie ma dzisiaj obrony Polski i Europy i NATO bez siły polskiej armii – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Czytaj też: Impact’24 w Poznaniu: Rafał Brzoska (InPost): „Cyberwojna już trwa”

1

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl