Jedyny taki obraz w Polsce. Znajduje się w Poznaniu

W weekend od 23 do 24 marca Muzeum Narodowe w Poznaniu zachęca, aby zwrócić uwagę na impresjonistyczne dzieła. To tam znajduje się jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta czy pejzaż Pierra Bonnarda. Odwiedzający będą też mogli przyjrzeć się nieeksponowanym na co dzień rysunkom Camille Pissarro czy Paula Signiaca.

Francuskie dzieła będą zestawione z obrazami polskich impresjonistów – Władysława Pankiewicza i Władysława Podkowińskiego.

„Pankiewicz, Podkowiński, Signac – trzy wielkie nazwiska, których dzieła mamy u siebie – w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Co o nich wiemy? Trzy różne dzieła, trzy różne wątki, połączone jednym splotem ponętnej Francji. Wykład w formie lekkostrawnej gawędy wprowadzi słuchaczy w legendarne początki polskiego impresjonizmu, przybliży między innymi dramatyczną historię miłosną, której akcja rozgrywała się w podwarszawskiej wsi…” – informują przedstawiciele poznańskiego Muzeum Narodowego.

W piątek, 22 marca o godz. 18 Kinga Sibilska poprowadzi wykład pt. „Miraż na płótnie – czyli gawęda o „wrażeniowcach”, niespełnionej miłości i masztach w Saint Tropez. W sobotę o godz. 11 odbędzie się z kolei wykład Martyny Łukasiewicz pt. „Mój zbiór jest tylko dla mnie, Monet – kolekcjoner”.
Delacroix, Manet, Cézanne, Renoir – to tylko niektórzy z artystów, których dzieła znajdowały się
w prywatnej kolekcji Claude’a Moneta. Jak powstał zbiór liczący ponad 120 obiektów? Jakie były losy kolekcji, o której za życia mistrza wiedzieli tylko nieliczni? Podczas spotkania przybliżymy nieznane oblicze Moneta jako kolekcjonera i prześledzimy historię jego prywatnej kolekcji sztuki.

Pejzaż Pierra Bonnarda (fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Muzeum Narodowe w Poznaniu ma obraz Moneta

Natomiast w niedzielę godz. 11 wykład Pawła Ignaczaka pt. „Pissarro na wsi. Nowoczesność w rysunku”.

Podczas spotkania przybliżona zostanie fascynująca historia rysunku Camille’a Pissarra „Studium kobiety wbijającej tyczkę na groch” ze zbiorów Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu, który przez ponad sto lat uznawany był za pracę Jeana-Françoisa Milleta.

O twórczości Pissarra opowie dr Paweł Ignaczak, który odkrył jedyne dzieło tego wybitnego impresjonisty w poznańskiej kolekcji. Bezpośrednio po wykładzie wysłuchać będzie  można koncertu muzyki francuskich impresjonistów Claude’a Debussy i Maurice’a Ravella w wykonaniu trio fortepianowego Pontis w Wiednia.

 Bilety  w cenie 20 i 13 zł są do nabycia w kasie muzeum lub on-line na stronie www.mnp.art.pl

Plaża w Pourville (fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Czytaj też: Nowy festiwal w Poznaniu. Z okazji Wielkanocy. Darmowe koncerty

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl