Nowy festiwal w Poznaniu. Z okazji Wielkanocy. Darmowe koncerty

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu zaprasza na inaugurację pierwszej edycji festiwalu wielkanocnego „Idea Czas Miejsce”. Potrwa od 25 do 27 marca. Wydarzenie muzyczne zainicjował poznański pianista i animator kultury, Jakub Dera. Uczestnicy mogą doświadczyć wielkanocnej duchowości poprzez recitale i interpretacje dzieł klasyki.

Jakub Dera, kierownik artystyczny festiwalu podkreśla, że tytuł wydarzenia, „Idea Czas Miejsce”, nawiązuje do traktatu Wasilija Kandinskiego „O duchowości w sztuce”. Festiwal ma na celu przemyślenie, w jaki sposób współczesny człowiek odbiera treści zakodowane w muzyce wielkich kompozytorów.

Kandinsky uważał, że każde dzieło sztuki przenosi w sobie ideę transcendentną, niezależną od czasu i miejsca. W ramach festiwalu odbędą się trzy recitale, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tę koncepcję w kontekście utworów klasycznych.

Program festiwalu:

  • 25 marca (poniedziałek): O godzinie 18 odbędzie się recital fortepianowy Jakuba Dery, laureata międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Liszta w Los Angeles. W programie znajdą się utwory L. van Beethovena, F. Chopina i Fr. Liszta.
  • 26 marca (wtorek): O tej samej godzinie na scenie pojawią się młodzi laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych – skrzypaczki Łucja Pych i Zofia Oleskim, przy akompaniamencie Lucyny Olender i Joanny Zathey-Wójcińskiej.
  • 27 marca (środa): Wieczór zakończy recital fortepianowy Tomasza Rittera, laureata I Nagrody Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie. W programie usłyszymy dzieła W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Mendelssohna oraz F. Chopina.

Zapisy i dostępność:

Wstęp na festiwal jest wolny, jednak na koncerty 25 i 27 marca wymagane są wcześniejsze zapisy. Można je dokonać poprzez mail: zapisy@bracz.edu.pl lub telefonicznie pod numerem 61 885 89 55 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00).

Czytaj też: Powitanie wiosny ze Smoleniem. Zobacz zdjęcia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl