Wielkopolska

Jednogłośnie poparli budowę elektrowni jądrowej. Byłaby niedaleko Poznania

Samorząd Konina jednomyślnie wyraził poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zaapelowano również do prezesa Rady Ministrów i rządu o kontynuację działań w tej sprawie.

Władze Konina podkreśliły swoją gotowość do współpracy z podmiotami zaangażowanymi w budowę elektrowni jądrowej. Przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Steinke podkreślił, że inwestycja będzie kluczowa, zwłaszcza w obliczu zamykania przemysłu energetycznego opartego na węglu, który stanowi największego pracodawcę w regionie. Budowa elektrowni jądrowej stworzyłaby 6000 miejsc pracy na etapie budowy i 2000 stałych miejsc pracy po jej uruchomieniu.

W apelu konińskiego samorządu podkreślono, że budowa elektrowni jądrowej znacząco wpłynęłaby na rozwój regionu, który obecnie przechodzi trudną transformację energetyczną. Konin posiada już niezbędną infrastrukturę przesyłową. To znacznie obniży koszty inwestycji i wyeliminuje problemy związane z akceptacją społeczną nowych linii przesyłowych.

Przyszłość projektu

Pomimo jednogłośnego poparcia, niektórzy radni wyrazili obawy dotyczące przyszłości projektu. Zenon Chojnacki z PiS uważa, że jest już za późno na realizację elektrowni w tej lokalizacji. W czwartek odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, na którym omówione zostaną postępy prac nad projektem.

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Konina, radni jednogłośnie przyjęli apel do premiera Donalda Tuska i rządu. Projekt ma cieszyć się wysoką akceptacją społeczną.

Czytaj też: Warta nie zagra w Poznaniu. Jednoznaczna odpowiedź wiceprezydenta Poznania

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl