Jak pozbyć się choinki?

Od wigilii Bożego Narodzenia minął już ponad tydzień, i wielu mieszkańców zastanawia się co zrobić z choinkami. Podpowiadamy, jakie opcje mają mieszkańcy Poznania.

CHOINKI CIĘTE

W zależności od tego jakie drzewko znalazło się w mieszkaniu, poznaniacy mają kilka możliwości pozbycia się go. Cięte choinki można wystawić przed budynek w wyznaczonym terminie. Daty, w których pracownicy będą zbierać drzewka w poszczególnych dzielnicach, można sprawdzić tutaj. Choinki trafią do rozdrobnienia a następnie do miejskiej kompostowani. Mieszkańcy muszą jednak pamiętać, żeby zdjąć z nich wszystkie ozdoby, bo tylko wówczas zostaną one zabrane.

Poznaniacy mogą też umieścić choinkę w pojemniku na bioodpady, jednak wcześniej trzeba samodzielnie pociąć ją na kawałki. Trzecią możliwością jest zawiezienie podzielonego rozdrobnionego drzewka na gratowisko.

CHOINKI W DONICY

Wśród mieszkańców Poznania od kilku lat dużą popularnością cieszą się też choinki, które są przesadzane do donic razem z korzeniami. Takie drzewko można spróbować ponownie posadzić w ziemi. Miejskie służby radzą, jak zrobić to najlepiej.

Najważniejszą zasadą jest sprawdzenie czy gleba na ogrodzie jest zmarznięta. Jeśli tak, to choinkę należy wystawić na zewnątrz w donicy i poczekać na ocieplenie. Jednak jeśli ziemia jest dostatecznie ogrzana, to drzewko można przesadzić. W każdym przypadku roślinę powinno się obficie podlewać, żeby nie dopuścić do wysychania korzeni. Największą szansę, na drugie życie, mają niewielkie drzewka.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl