Jak działa nowa aplikacja PEKA?

Nowy system PEKA, w ramach którego powstała nowa aplikacja mobilna, działa od 10 dni. Przez ten czas pobrało ją ponad 10 tysięcy użytkowników.

NOWY START

Wdrożenie nowego systemu miało być rewolucją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Dzięki rozwiązaniu mieszkańcy mieli uzyskać większą kontrolę nad swoim kontem. Sercem odświeżonego programu jest aplikacja dostępna na telefony.

OPINIE PASAŻERÓW

Po pierwszych dniach funkcjonowania systemu widać już pierwsze opinie pasażerów. Program na telefony pobrało ponad 10 tysięcy osób. 250 z nich postanowiło podzielić się swoją oceną na temat działania PEKI. Większość opinii to 1 gwiazdka na 5 możliwych, a średnia wynosi zaledwie 1,7.

Użytkownicy w komentarzach zaznaczają co, wpłynęło na ich ocenę. Wśród argumentów pojawiają się trudności z doładowaniem Tportmonetki, czy dokonywaniem innych płatności. Inna część pasażerów wytyka problem z samym zalogowaniem lub zarejestrowaniem się do aplikacji. Niektórzy narzekają też na wąski zakres wprowadzonych funkcjonalności i zaznaczają, że ich zdaniem aplikacja powinna działać identycznie jak standardowa PEKA, żeby miała sens.

Dramat, nie można doładować tPortmonetki, apka potrafi się wysypać przy próbie kupna biletu okresowego itd… – pisze Mateusz

CO DALEJ Z APLIKACJĄ?

O różnicach pomiędzy plastikowym identyfikatorem a programem na urządzenia mobilne mówił przed premierą systemu, dyrektor ZTM Jan Gosiewski. Chociaż twórcy aplikacji znali oczekiwania pasażerów i chcieli dostosować swoje rozwiązanie do ich potrzeb, przeszkodą okazała się technologia i finanse. Oprogramowanie na telefonach nie umożliwia opcji tportmonetki, ponieważ czytniki zamontowane w pojazdach nie są kompatybilne. Zaczęto je montować ponad dziesięć lat temu, kiedy płatności telefonem praktycznie nie funkcjonowały.

Próbowaliśmy skontaktować się telefonicznie i mailowo z Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie ocen aplikacji. Wciąż czekamy na odpowiedź w tej sprawie. Wiadomo, że aplikacja ma być dalej rozwijana o kolejne funkcjonalności. Wciąż czeka ona również na swój debiut w wersji na urządzenia z systemem iOS, ponieważ na razie korzystać mogą z niej tylko użytkownicy Androida.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl