„Drogi, koleje, zdrowie, kultura i edukacja”. Projekt nowego budżetu Wielkopolski

– Przed nami budżet, który nas satysfakcjonuje, bo skoncentrowaliśmy go na realizacji celów ważnych dla regionu – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Przedstawiono projekt budżetu Wielkopolski na 2024 r.

Budowa obwodnic Szamotuł, Rogoźna i Kościana, rozbudowa Wielkopolskiego Centrum Onkologii, budowa nowej siedziby Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – to tylko kilka projektów inwestycyjnych, które znalazły się w projekcie budżetu województwa wielkopolskiego na 2024 rok.

Budżet województwa na 2024 r.

W środę 15 listopada zaprezentowali go wspólnie Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Elżbieta Kuzdro-Lubińska, skarbnik województwa.

– Przed nami budżet, który w zakresie realizacji celów ważnych dla regionu, nas satysfakcjonuje. Spodziewaliśmy się jednak zdecydowanie większych dochodów, zwłaszcza tych pochodzących z CIT-u. Te, według nowych regulacji, ustala nam minister finansów. Kiedyś były one gwarantowane, dziś to ministerstwo określa sztywną kwotę dla każdego województwa. Rok 2024 miał być rokiem wyrównania tego, czego nie otrzymaliśmy rok wcześniej. Niestety, podobnie jak Mazowsze i Dolny Śląsk, nie otrzymaliśmy nawet złotówki, choć z danych, które posiadamy, wynika, że Wielkopolska jest najlepiej rozwijającym się regionem, o największym wzroście CIT – tłumaczył marszałek.

Kwota ta wynosi 278,3 mln zł, dlatego Woźniak zapowiada, że będzie domagał się od ministerstwa powrotu dla transparentności przychodów podatkowych.

Budżet Wielkopolski. Na co pójdą pieniądze?

Wydatki ogółem mają wynieść 3,3 mld zł, z czego wydatki majątkowe 1,4 mld zł i stanowić będą 41,8 proc. wydatków ogółem. Warto podkreślić, że będzie to szósty rok z rzędu, w którym wydatki majątkowe będą kształtowały się na poziomie ok. 40 proc.

– Największe w budżecie są wydatki majątkowe, bo wciąż trzymamy kurs na inwestycje. Idziemy w tym roku w kilka takich projektów o bardzo wysokim nakładzie, które chcemy zakończyć szybko, w ciągu 2-3 lat. Wśród priorytetów jest infrastruktura drogowa i dopłata do przewozów kolejowych, ochrona zdrowia – tu konkretnie onkologia i oddziały ratunkowe. Cieszę się też, że będziemy inwestować w edukację. Chce podkreślić, że wydatki majątkowe są niezwykle istotne – jest to coś, co tworzymy, co funkcjonuje i jednocześnie ułatwia nam dalsze gospodarowanie – tłumaczy Kuzdro-Lubińska.

Na inwestycje drogowe zostanie przeznaczonych 511,2 mln zł. Bieżące utrzymanie dróg i mostów będzie kosztować 190 mln zł. Z kolei na wydatki inwestycyjne na ochronę zdrowia zaplanowano 245,6 mln zł.

W zakresie inwestycji w kulturze w 2024 r. kontynuowana będzie budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (realizowana wspólnie w Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego), nowoczesnego obiektu muzealnego o znaczeniu narodowym, upamiętniającego największe zwycięskie powstanie w historii Polski.

Deficyt budżetu wynoszący 462,2 mln zł zostanie sfinansowany głównie (247,2 mln zł) z własnych środków oraz ze środków pochodzących z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Marszałek poinformował, że zgodnie z procedurami, projekt budżetu przygotowany przez Zarząd Województwa trafia 15 listopada do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Podczas najbliższej sesji, zaplanowanej na 27 listopada, będzie tematem dyskusji radnych, a finalnie ma zostać przyjęty podczas grudniowej sesji (18 grudnia).

Zobacz też: Poznań rozświetlą bożonarodzeniowe iluminacje. Pojedzie świąteczna bimba

Źródło: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl