Categories

fot. źródło : materiały prasowe partnera
Materiał partnera

Dieta dobra dla mózgu – 8 pysznych przekąsek, które pokocha Twój mózg

Dobrze zbilansowana dieta to nie tylko podstawa prawidłowego funkcjonowania fizycznego, ale również psychicznego. Produktywność podczas pracy czy nauki można w bardzo prosty sposób zwiększyć poprzez odpowiednie ułożenie codziennego jadłospisu. Jakie przekąski powinny się w nim znaleźć, aby mózg funkcjonował na pełnych obrotach przez cały dzień?

1. Orzechy

Orzechy – w szczególności włoskie – ułatwiają transport składników odżywczych do komórek, z których zbudowany jest mózg. Jest to możliwe dzięki zawartości dużej ilości kawasów omega-3. Ponadto, ułatwiają zasypianie i poprawiają pamięć. Warto wpleść orzechy do swojej codziennej diety, ponieważ są najzdrowszym źródłem tłuszczów. Przeglądając nowe gazetki promocyjne na Gazetkowo.pl, można znaleźć je w atrakcyjnych cenach.

 

fot. źródło materiały prasowe

2. Pestki słonecznika i dyni

Pestki dyni i słonecznika to naturalne źródła antyoksydantów. Dzięki nim można znacząco spowolnić proces starzenia się, który jest nieodłącznie związany z ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Są to produkty zawierające witaminy z grupy B, selen, magnez i żelazo. Połączenie tych substancji może korzystnie wpłynąć na pamięć oraz widocznie poprawić samopoczucie. Mówi się o tym, że odpowiedni poziom witamin z grupy B może odgrywać rolę w zapobieganiu depresji.

3. Borówki

Borówki amerykańskie to najważniejsze owoce w diecie dobrej dla mózgu. Podobnie jak pestki dyni, borówki również są źródłem antyoksydantów. Dodatkowo – obniżają ciśnienie krwi i wpływają na pamięć. Choć z reguły utożsamiane są z dość drogimi owocami, często można znaleźć je w promocyjnych cenach, których źródłem może być m.in gazetka Dino.

4. Gorzka czekolada i kakao

Gorzka czekolada – oczywiście w rozsądnych ilościach – może widocznie poprawiać nastrój. Stymuluje ona uwalnianie endorfin do mózgu oraz widocznie zwiększa ilość serotoniny. Warto też pamiętać o tym, że w czekoladzie zawarty jest magnez. Spożywany w stresujących sytuacjach może korzystnie wpłynąć na zdolność koncentracji.

5. Zielona herbata

Zielona herbata naturalnie pobudza. Można zamienić na nią ulubioną kawę i cieszyć się jej właściwościami. Wiele osób odczuwa też poprawę nastroju po wypiciu zielonej herbaty. Jest to napój, który warto włączyć do swojej diety, aby poprawić funkcjonowanie pamięci i zadbać o dobry nastrój.

 

fot. źródło : materiały prasowe partnera

 

6. Jaja

Jaja to uniwersalny produkt, który wpływa pozytywnie na wiele sfer funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest jednak przede wszystkim źródłem białka, które odgrywa dużą rolę w prawidłowym działaniu mózgu. Jajka zawierają żelazo i witaminy z grupy B –  mają one widoczny wpływ na nastrój i samopoczucie.

7. Kawa

Kawa znajduje się w jadłospisie dużej części naszego społeczeństwa. Na mózg wpływa przede wszystkim znajdująca się w niej kofeina. Podnosi poziom dopaminy, która odpowiada za odczuwanie satysfakcji podczas wykonywania codziennych zadań. Dobrej jakości ziarna mogą również korzystnie wpływać na zdolność koncentracji oraz zapamiętywania.

8. Pieczywo pełnoziarniste

Kanapki to przekąska, która jest niebywale uniwersalna. Można zabrać ją ze sobą wszędzie, a odpowiednie przygotowanie kanapek może sprawić, że będą one prawdziwą bombą witaminową. Pieczywo pełnoziarniste jest doskonałym źródłem kwasu foliowego. Odgrywa on rolę m.in w funkcjonowaniu mózgu. Jest to możliwe dzięki stymulacji przepływu krwi.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl