W środę, 19 czerwca o godz. 16 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się kolejna debata z cyklu Areopag Uniwersytetów. Tym razem naukowcy zastanowią się nad przyszłością ludzkości w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. Debata nosi tytuł „Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja?”
Debata odbędzie się w Sali Lubrańskiego przy ul. Wieniawskiego 1 i będzie poświęcona wpływowi sztucznej inteligencji na przyszłość społeczeństwa. Eksperci będą dyskutować, jak AI wpłynie na procesy społeczne, komunikację, naukę i edukację. Zastanowią się również, czy ludzkość stanie się potęgą intelektualną i społeczną, czy jednak doświadczy stagnacji.
Areopag Uniwersytetów to cykl debat organizowany przez największe polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz inicjatora przedsięwzięcia – Katolicki Uniwersytet Lubelski. Celem spotkań jest omówienie najistotniejszych problemów współczesności przez rektorów, ekspertów, naukowców i studentów.
Eksperci debaty
W najbliższej debacie udział wezmą specjaliści z różnych uczelni:
- Prof. UW dr hab. Renata Włoch
- Prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak
- Dr Szymon Bobek (UJ)
- Dr Paweł Fortuna (KUL)
Moderowanie dyskusji poprowadzi Prof. UAM dr hab. Natalia Walter.
Czy sztuczna inteligencja wpływa na codzienne życie?
Sztuczna inteligencja, jako przełomowa innowacja, znacząco wpłynęła na nasze codzienne życie. Dr Barbara Konat z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM zwróciła uwagę na problem związany z przyszłymi modelami językowymi. Jej zdaniem, „dla przyszłych modeli językowych będziemy mieć coraz mniej danych wygenerowanych przez ludzi”, co może prowadzić do swoistego „syndromu węża połykającego własny ogon”. Zauważa też, że obecnie łatwiej spotkać w internecie wideo wygenerowane przez AI niż prawdziwe.
Debata będzie transmitowana na kanale YouTube UAM. Link do transmisji: Debata na YouTube. Wstęp na wydarzenie w Sali Lubrańskiego jest darmowy.
Patronat Honorowy nad Areopagiem Uniwersytetów objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy