Emocje rosną. To już w czwartek. Kto otrzyma w tym roku gwiazdkę Michelin?

Inspektorzy Michelin odwiedzili Poznań. Już wiemy. To w czwartek 20 czerwca około południa ujawnią, które poznańskie restauracje zostaną przez nich wyróżnione. Przed opublikowaniem wyników inspektorzy zadzwonią do restauratorów.

Przewodnik Michelin to najbardziej prestiżowy przewodnik po najlepszych restauracjach. Pierwsza jego edycja została opublikowana w 1900 r. Wówczas miał on być przewodnikiem dla kierowców, w którym polecano nie tylko miejsca, w których można dobrze zjeść, ale i np. warsztaty samochodowe.

Dziś Przewodnik Michelin powstaje na podstawie opinii inspektorów, którzy odwiedzają restauracje. Kim są i kiedy w nich się pojawiają? Tego nie wie nikt.

Kogo odwiedzili inspektorzy Michelin?

– Wiemy, że inspektorzy Michelin odwiedzili już w tym roku poznańskie restauracje. Nie wiemy jednak ani kiedy to nastąpiło, ani czy inspektorami są Polacy, czy cudzoziemcy. Nikt nie wie, czy chodzą po restauracjach w pojedynkę, czy w grupie – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jak jednak przyznaje niektórzy restauratorzy, mają swoje przypuszczenia, ale każdy inne. Trudno więc wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

– Wiemy jednak, że to, które poznańskie restauracje zostaną wytypowane w tym roku przez inspektorów okaże się już w czwartek, 20 czerwca. Wówczas ogłoszone zostaną nazwy restauracji z naszego miasta, które w tym roku przypadły inspektorom do gustu – zdradza Mazurczak.

Nim jednak Michelin ogłosi tegoroczne wyniki, tego samego dnia rano inspektorzy zadzwonią do wyróżnionych restauracji z gratulacjami.

fot. Łukasz Gdak

– Emocje będą ogromne. W restauracjach, do których zadzwonią wybuchnie euforia. Trzeba jednak pamiętać, że inspektorzy mogą też gwiazdkę odebrać, co się zdarza i niekiedy oznacza dla restauratorów tragedię – mówi Mazurczak.

Inspektorzy Michelin odwiedzili Poznań w zeszłym roku po raz pierwszy.

Gwiazdka Michelin to prestiż

– Tak trafiliśmy do elitarnego grona miast, w których poziom gastronomii reprezentuje naprawdę wysoki poziom – wyjaśnia prezes PLOT. Oprócz Poznania do tej pory inspektorzy Michelin docenili w Polsce jeszcze tylko stołeczne i krakowskie restauracje. Do tego grona chciałby też dołączyć Wrocław i najprawdopodobniej tym razem i restauracje z tego miasta odwiedzili degustatorzy. Same odwiedzimy nie gwarantują jednak jeszcze przyznania gwiazdki.

W zeszłym roku jedną gwiazdkę Michelin otrzymała w Poznaniu restauracja Muga. Po raz pierwszy w Polsce dwoma gwiazdkami uhonorowana została krakowska Bottiglieria 1881. O maksymalnej liczbie trzech gwiazdek polscy restauratorzy wciąż jeszcze marzą.

Od 1997 r. Michelin przyznaje jeszcze wyróżnienie Bib Gourmand. Tak inspektorzy wskazują restauracje serwujące wyjątkowo smaczne dania w umiarkowanych cenach. Warto jednak dodać, że bardzo dużym wyróżnieniem jest już samo pojawienie się w przewodniku. Daje ono szanse na gwiazdkę podczas kolejnych odwiedzin inspektorów.

Jak informuje Poznańska Lokalne Organizacja Turystyczna, wyróżnienie przez Michelin przekłada się na zainteresowanie turystów naszym miastem. Odwiedziny w wyróżnionych restauracjach już trafiły do pakietów turystycznych przygotowywanych przez biura podróży.

Jakie poznańskie restauracje docenili inspektorzy Michelin w 2023 r.?

Muga – 1 gwiazdka Michelin

Fromażeria – Bib Gourmand

TU.REStAURANT – Bib Gourmand

62 Bar & Restaurant

A nóż widelec

Delicja

NOOKS

Papavero

SPOT.

The Time

Zen On

Czytaj też: Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Naukowcy opowiedzą o przyszłości nas wszystkich

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl