Poznańska ekspozycja nominowana przez „National Geographic Traveler”

Centrum Szyfrów Enigma ma szansę stać się Cudem Polski 2024. Poznańska ekspozycja została nominowana przez „National Geographic Traveler”. Głosować można do 5 czerwca.

Magazyn „National Geographic Traveler” po raz kolejny organizuje konkurs na Cuda Polski. W tym roku szansę na zwycięstwo ma poznańskie Centrum Szyfrów Enigma. O wygraną walczy 48 nieoczywistych atrakcji w Polsce. Z Wielkopolski oprócz Centrum Szyfrów Enigma nominowano Kopalnię Soli w Kłodawie i miasto Pyzdry.

Poznańska ekspozycja Cudem Polski 2024?

Centrum Szyfrów Enigma to multimedialna ekspozycja opowiadająca o złamaniu kodu niemieckiej maszyny. Dokonali tego polscy kryptologowie, a prace nad rozwiązaniem szyfru rozpoczęły się w Poznaniu. W Centrum znajdują się też informacje o rozwoju komputerów, informatyki i utajnionych historiach. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe. Mieści się ona przy ul. Św. Marcin 78, gdzie wcześniej, w czasach PRL, znajdowała siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną było tam biuro szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tam właśnie pracowali ludzie, którzy rozpracowali szyfr Enigmy.

fot. Łukasz Gdak

– W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski – zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”. 

Jak głosować

Na ulubione miejsce można głosować do 5 czerwca, za pośrednictwem strony internetowej. Laureatów tegorocznej edycji poznamy 10 czerwca.

Czytaj także: Dzieci w swoje święto przyjadą do Poznania za darmo | wpoznaniu.pl

źródło: Poznan.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl