Budowa na finiszu. Będzie czystsze powietrze

Budowa nowych bloków gazowych na terenie elektrociepłowni jest już na finiszu. Zostaną ukończone na przełomie 2024 i 2025.

Na terenie poznańskiej elektrociepłowni trwa budowa bloków gazowych. W zasadzie jest już ona na finiszu. Nowoczesne bloki będą gotowe na przełomie 2024 i 2025 roku. Będą redukowały emisję dwutlenku węgla na poziomie 390 tys. ton, produkowały 800 GWh energii elektrycznej rocznie oraz 3,5 tys. GJ energii cieplnej. Bloki będą więc ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Wszystko za sprawą strategii odejścia od węgla, która ma zostać wdrożona do 2030 roku. Budowa takich bloków zmniejszy emisję CO2 w Poznaniu o 35 proc..

Montowane są już urządzenia oraz instalacja wodna i gazowa. Pracownicy wykonują również montaż elektryczny. Pozwala to na rozpoczęcie testów instalacji gazowych aby sprawdzić czy urządzenia są gotowe do pracy. Pierwsza faza testów już w maju.

Poznań liderem w walce z kryzysem klimatycznym?

– Trwające obecnie prace montażowe są kluczowe dla budowy powstających bloków gazowych. Ich
całkowite ukończenie pozwoli na rozpoczęcie prac rozruchowych, które stanowią ostatni etap
realizacji inwestycji. Nadrzędnym celem rozruchu jest sprawdzenie, czy inwestycja została
wykonana prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami bezpieczeństwa. Uzyskanie
prawidłowych wartości pomiarowych, gwarantowanych kontraktem, stanowi podstawę do
przekazania inwestycji do użytkowania – mówi Jan Pic, dyrektor generalny i prezes zarządu Veolia Energia Poznań.

fot. Veolia Energia Poznań

Projekt bloków gazowych realizowany jest przez Veolię Energię Poznań we współpracy z Siemens Energy, czyli generalnego wykonawcę budowy i dostawcę turbin gazowych. Nowoczesna technologia będzie działała dzięki wykorzystaniu biometanu, którego zastosowanie jest w Polsce rozwijane. W porównaniu do 1990 roku emisja CO2 została ograniczona o 60 proc. Dzięki temu Poznań może stać się liderem wśród polskich miast w walce z kryzysem klimatycznym.

Czytaj także: Meskalina wróci na Stary Rynek? „Tu nie może powstać byle co” | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl