Awantura o tytuł Zasłużonego dla Miasta. W tle sprawy homofobiczne wpisy

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Poznania wybuchł konflikt wokół przyznania tytułu Zasłużonego dla Miasta. Kandydaturę profesora Wojciecha Rypniewskiego, zgłosili radni PiS. Kandydaturę jednak wycofano po sprzeciwie innych radnych ze względu na ujawnienie homofobicznych treści na profilu profesora na Facebooku.

Z okazji imienin patronów miasta, Piotra i Pawła przyznawane są corocznie wyróżnienia. Tym razem tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma była przewodnicząca Rady Miasta i była senator PO, Jadwiga Rotnicka. Trzy osoby miały odebrać tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania: Krystyna Babiak, Andrzej Byrt i Włodzimierz Marciniak. Czwartym wyróżnionym miał być prof. Wojciech Rypniewski, jednak jego kandydaturę wycofano w ostatniej chwili.

Burzliwa sesja Rady Miasta

Podczas sesji absolutoryjnej doszło do dyskusji na temat przyznania tytułu prof. Rypniewskiemu. Radny PiS Mateusz Rozmiarek przedstawił sylwetkę kandydata, podkreślając jego znaczący dorobek naukowy w dziedzinie biokrystalografii i liczne osiągnięcia, w tym odznaczenia Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jednak radna KO Małgorzata Dudzic-Biskupska zgłosiła wniosek o zdjęcie głosowania nad kandydaturą z porządku obrad. To wywołało protesty radnych PiS, domagających się wyjaśnień i ujawnienia „prawdziwych przyczyn” zmiany stanowiska. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, wycofał projekt uchwały.

Poznańska „Gazeta Wyborcza” ustaliła, że powodem wycofania poparcia dla prof. Rypniewskiego okazały się homofobiczne wpisy na jego profilu na Facebooku, które ujawnił radny KO Wojciech Chudy. Przeglądając otwarty profil naukowca, Chudy natrafił na liczne kontrowersyjne treści, które uznał za niezgodne z tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania. Ujawnienie tych treści doprowadziło do tego, że radni KO i Lewicy zdecydowali się wycofać swoje poparcie.

Radny PiS Zbigniew Czerwiński zapowiedział „retorsje” wobec Koalicji Obywatelskiej. Czerwiński jednak nie sprecyzował, na czym retorsje będą polegać, jednak wskazał, że mogą dotyczyć kandydatów zgłoszonych przez KO, czyli Andrzeja Byrta i Jadwigi Rotnickiej.

To nie pierwszy raz, gdy kandydatura zgłoszona przez PiS wywołuje kontrowersje. W 2022 roku podobna sytuacja miała miejsce w przypadku prof. Jacka Kowalskiego, którego homofobiczne wypowiedzi również spotkały się z krytyką i odrzuceniem jego kandydatury przez większość radnych. Ostatecznie prof. Rypniewski nie otrzyma wyróżnienia.

Czytaj też: Nowa przewodnicząca KRASP. Druga kobieta w długiej historii

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl