Arkadia przejdzie solidny remont. Nie jest pewne czy pozostanie w niej Empik

Gmach Arkadii to jeden z najbardziej okazałych budynków ulokowanych przy pl. Wolności. Czeka go solidny remont. Pewne obawy ma jeden z jego głównych najemców.

– Salon przy ul.Ratajczaka to dla nas szczególna lokalizacja ze względu na jej kilkudziesięcioletnią historię – informuje Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Empiku.

– Zależy nam na kontynuowaniu ważnej kulturotwórczej roli, jaką pełni ten Empik w Poznaniu, ale to od miasta jako właściciela budynku zależy jakie będzie przeznaczenie tzw. Arkadii po remoncie nakazanym przez Konserwatora Zabytków – tłumaczy Marianowicz.

Jak sprawdziliśmy poznańską Arkadię faktycznie czeka solidny remont. Część prac już się nawet zaczęła i dobiega końca. Prawdziwa remontowa rewolucja czeka budynek jednak w przyszłym roku.

Gmach Arkadii będzie bardziej komfortowy

– Zostały zakończone prace związane z naprawą izolacji przeciwwilgociowych, wymianą płytek tarasu I piętra oraz wymianą drzwi balkonowych. Prace zostały zrealizowane, aby zabezpieczyć przed zalewaniem lokal użytkowy wynajmowany przez Empik, który znajduje się bezpośrednio pod tarasem – mówi Dominik Waszak, kierownik Działu Obsługi zarządu w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych. To jednak dopiero początek sporej inwestycji w zabytkowym budynku.

fot. Łukasz Gdak

– W marcu 2024 roku Spółka po przetargu zleciła opracowanie kompleksowej dokumentacji na remont Arkadii wraz z nową aranżacją wnętrz całego budynku – informuje Waszak.

Do tej pory firma projektowa wykonała inwentaryzację budynku. Już w lipcu przedstawi też koncepcję aranżacji wnętrz z uwzględnieniem etapowania prac. Zgodnie z umową projektant przebudowy Arkadii powinien otrzymać pozwolenie na prace w styczniu 2025 r.

Empiku nikt stąd wyrzucać nie chce

– Projektant ma uwzględnić funkcje biurowe, gastronomiczne, handlowe i usługowe oraz założenia historyczne nieruchomości. Oczywiście z poszanowaniem uwag i interesów naszych obecnych najemców. Spółka jest w stałym kontakcie z Empikiem. Prowadzone są rozmowy w sprawie dalszej współpracy – zaznacza Dominik Waszak.

Informacje te potwierdza także zastępca prezydenta miasta.

– W budynku z pewnością nadal mieścić będzie się wydawnictwo miejskie i Teatr Ósmego Dnia. Empiku nikt stąd też nie chce usuwać – podsumował w rozmowę z Poznaniu.pl zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, Empik podobno sam szuka innej lokalizacji, która miałaby zastąpić lokalizację na pl. Wolności. Firma otwiera też w piątek swój pierwszy salon prasowy i księgarnię na poznańskich Jeżycach – u zbiegu ul. Kościelnej i Barańczaka.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Nowa przewodnicząca KRASP. Druga kobieta w długiej historii

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl