Aktywiści sprawdzili stan drzew na 27 Grudnia

Ekolodzy sprawdzili między innymi wysokość drzew i rozpiętość ich koron. Upewnili się również, czy drzewa nie są chore lub uszkodzone. Wyniki badań udostępnią dla mieszkańców i wyślą przedstawicielom miasta. Chcą udowodnić, że nie warto ich wycinać.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Plac Wolności już złożyli petycję w sprawie obrony drzew na ulicy 27 Grudnia przed wycinką. Podpisało się pod nią ponad 11 tysięcy poznaniaków. Miasto chce wyciąć drzewa w ramach kolejnego etapu Projektu Centrum. Zakłada on wymianę infrastruktury podziemnej, przesunięcie torowiska i budowę nowej ścieżki rowerowej. W miejscu rosnących tam leszczyn mają zostać posadzone nowe drzewa.

fot. Erwin Nowak / wpoznaniu.pl

Koalicja ZaZielen Poznań chce jednak udowodnić, że leszczyny tureckie rosnące przy 27 Grudnia wciąż są zdrowe i mogą tam rosnąć jeszcze przez wiele lat. Wraz z ekspertami zbadali każde z drzew pod kątem jego rozmiarów, czyli wysokości, rozpiętości korony i obwodu pnia. Przyjrzeli się również liściom oraz tym, jaki wpływ ma na nie panująca susza.

Okazało się również, że na wielu z nich znajdują się ptasie gniazda, często zamieszkane. Co więcej, drzewa dają również cień dla pobliskich ławek. Wyniki badań ekolodzy wyślą do miasta i upublicznią dla mieszkańców.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl