Rachunki za prąd płacimy coraz wyższe. Tymczasem Enea tylko w zeszłym roku przelała na konto swej fundacji ponad 22 mln zł. Stamtąd pieniądze trafiały m.in. na konto fundacji o. Rydzyka.
W sprawie interweniuje Perdo Ćwikliński, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
– Cała ta kwota pochodzi z publicznych pieniędzy. Zamiast na rozwój energetyki w zachodniej części Polski (w tym woj. wielkopolskiego) o ponad 12 milionów złotych więcej w stosunku do 2022 r. przeznaczyła państwowa spółka energetyczna na swoją fundację – zwraca uwagę radny Ćwikliński.
Nie podoba mu się, że fundacje Enei przekazywały środki np. na Koła Gospodyń Wiejskich. Jego zdaniem, odbiorcy energii podpisując umowę z Eneą nie są informowani o przeznaczaniu ich pieniędzy z rachunków za prąd na tę fundację.
– Te działania są uzasadnionym podejrzeniem ws. możliwego działania na szkodę spółki jak i jej interesu – uważa radny.
Kilowatogodziny na telewizję Trwam
– Przypomnę, że to właśnie Fundacja Enea z pieniędzy podatników w zeszłoroczne lato przekazała Tadeuszowi Rydzykowi, dyrektorowi Telewizji Trwam i Radia Maryja miecz za kwotę 250 tysięcy złotych. Uczyniła to za pośrednictwem byłego już Ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina. Fundacja ta również w październikowych wyborach parlamentarnych brała udział w kampanii referendalnej. Mogła bez limitów finansowych przekazywać środki finansowe – dodaje Perdo Ćwikliński i oczekuje wyjaśnień. Niedawno złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o kontrolę wydatków spółki Enea S.A. My zaś o wyjaśnienia poprosiliśmy w poznańskim biurze spółki.
– Enea prowadzi obecnie szczegółowy audyt w Fundacji Enea. Zarząd Enei SA zlecił kontrolę Fundacji pod kątem zabezpieczenia interesów spółki w ramach nadzoru nad działalnością Fundacji Enea. Dotyczy ona w szczególności prawidłowości wydatkowania i sposobu monitorowania przekazywanych środków przez Fundację (weryfikacja legalności, gospodarności oraz celowości wydatków) w latach ubiegłych – wyjaśnia Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy w Enea S.A.