Powstanie pomnik wiedźmy. 500 lat temu spłonęła w tym miejscu na stosie

W parku Stare Koryto Warty stanie pomnik Wiedźmy z Chwaliszewa. Ma upamiętnić kobiety, który były palone na stosach oraz symbolizować prawa kobiet w dzisiejszym świecie. Pomnik wykona poznańska artystka, Alicja Biała.

Nowy pomnik w mieście będzie przywołaniem historii z 1511 roku, kiedy na Chwaliszewie spalono na stosie kobietę posądzoną o czary. Miała ona odpowiadać za zatrucie wody, którą wykorzystano do produkcji piwa.

Powstająca rzeźba ma przywrócić pamięć o innych kobietach, które w dawnych czasach zostały zabite z podobnych powodów. Pomnik ma mieć również aktualny, dzisiejszy wymiar i odnosić się do walki o prawa kobiet. Nie bez znacznia jest też wyjaśnienie słowa „Wiedźma”, które oznacza osobę posiadającą wiedzę.

Wiedźma z Chwaliszewa stanie w parku Stare Koryto Warty / fot. poznan.pl

Kolejna rzeźba znanej artystki w Poznaniu

Autorką rzeźby będzie Alicja Biała. Jej prace można kojarzyć choćby z przestrzeni pomiędzy Bałtykiem, a hotelem Sheraton. To wysokie, kolorowe totemy, o których rewitalizacji pisaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Rzeźba będzie miała 166 cm i stanie na postumencie. Inicjatorem jej powstania jest fundacja Kulczyk Foundation, która przedstawiła pomysł Komisji Polityki Przestrzennej. Ta odniosła się do niego przychylnie. Teraz z projektem musi zapoznać się zespół pomnikowy. Kiedy poznaniacy będą zobaczą gotowe dzieło, zależy od tego, czy rzeźba zostanie zakwalifikowana jako pomnik, czy też jako mała architektura. Drugie rozwiązanie jest prostsze we wcieleniu w życie. W takim przypadku możliwe, że Wiedźma z Chwaliszewa stanie już podczas tegorocznej edycji Malta Festival, we wrześniu.

Czytaj także: Oglądają film, ale nic nie słychać. I to na tarasie kina | wpoznaniu.pl

źródło: (www.poznan.pl)

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl