Papież Franciszek wyraził zgodę na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo księdza Stanisława Streicha. Otwiera to drogę do jego beatyfikacji, która prawdopodobnie odbędzie się w 2025 roku w Poznaniu.
We wtorek, 7 maja odbyło się w Rzymie zebranie kardynałów i biskupów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, które dotyczyło męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Spotkanie poprowadził kardynał Stanisław Ryłko. Przedstawił on dokumentację dotyczącą życia i męczeństwa Sługi Bożego. Ocena kardynałów i biskupów była jednoznacznie pozytywna. To oznacza, że sprawę można było skierować do papieża.
Podpisany 23 maja przez papieża Franciszka dekret o męczeństwie ks. Stanisława Streicha, znany jako „Decretum super martyrio”, zostanie opublikowany w urzędowym piśmie Stolicy Apostolskiej – Acta Apostolicae Sedis. Dekret ma być potwierdzeniem, że ksiądz Streich zginął śmiercią męczeńską z powodu swojej wiary.
Księdza Stanisława Streicha zamordowano 27 lutego 1938 roku podczas mszy świętej dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu koło Poznania. Zgodnie ze świadkami, napastnik oddał kilka strzałów w twarz i plecy księdza, krzycząc przy tym hasła promujące komunizm. Pogrzeb ks. Streicha stał się manifestacją religijną, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wielkopolski.
Życie Stanisława Streicha
Urodzony 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy, ks. Stanisław Streich po ukończeniu Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie 6 czerwca 1925 roku. Pracował jako kapelan i nauczyciel religii, a od 1933 roku pełnił funkcję proboszcza parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Znany był ze swojej pracy duszpasterskiej, zaangażowania społecznego i budowy nowego kościoła.
Proces beatyfikacyjny ks. Streicha rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym 28 października 2017 roku i zakończył 13 kwietnia 2019 roku. W trakcie etapu rzymskiego, 21 listopada 2023 roku, Komisja Teologów jednogłośnie uznała, że ks. Streich poniósł męczeństwo za wiarę. Następnie, 20 stycznia 2024 roku dokonano ekshumacji i przeniesienia jego szczątków do kościoła w Luboniu, gdzie abp Stanisław Gądecki poświęcił sarkofag.
Czytaj też: Honorowa Obywatelka Poznania. Czego dokonała Jadwiga Rotnicka?