Poznań to jedno z największych miast w Polsce. Mieszka tutaj ponad pół miliona mieszkańców. Co więcej, stolica Wielkopolski uchodzi za jedno z najbardziej tolerancyjnych miejsc w Polsce. Znane jest z nowoczesności, bogatej historii, kultury, a także szerokiej oferty dla firm krajowych i międzynarodowych. Wraz z korzyściami rozwoju, duże miasta muszą też liczyć się z konsekwencją sporej populacji. Taką jest większa liczba przestępstw niż w przypadku mniejszych miejscowości. Poznań nie jest wyjątkiem. Z kolei włodarze miasta powinni, jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców w różnych dzielnicach Poznania. Kto i jak dbał o nie w poprzednim roku. Czy w Poznaniu jest bezpiecznie?
W 2023 roku nie tylko stolicą Wielkopolski, ale też całą Polską wstrząsnęły dwie zbrodnie. W lipcu ubiegłego roku doszło do zabójstwa i samobójstwa na ul. Święty Marcin. Według informacji przekazanych przez policję jednym z głównych motywów tego przerażającego czynu był tzw. zawód miłosny. Na miejscu zdarzenia policja zabezpieczyła broń – pistolet marki Glock, a także przesłuchała kilkunastu świadków. Do strzelaniny doszło w ogródku restauracji na ul. Święty Marcin. Zabójcą okazał się były chłopak dziewczyny, która wyszła w tym dniu na miasto ze swoim narzeczonym (ofiarą). Po dokonaniu zbrodni sprawca popełnił samobójstwo. Obydwaj mężczyźni, w wieku 29 i 30 lat zginęli, jeden na miejscu, a drugi w szpitalu.
Druga tragiczna zbrodnia miała miejsce na poznańskim Łazarzu. W październiku ubiegłego roku 71-letni Zbysław C. zaatakował nożem 5-letniego chłopca, który uczestniczył w wycieczce przedszkolnej. Mimo starań lekarzy chłopiec zmarł w trakcie operacji. Sprawcę aresztowano, jednak biegli orzekli niepoczytalność mężczyzny, spowodowaną zmianami neurologicznymi. Przed dokonaniem zbrodni, mężczyzna groził ekspedientkom w pobliskim sklepie spożywczym, a także przechodniowi na ulicy. Nikt z nich nie zareagował i nie poinformował policji o zdarzeniu. Chwilę później 71-latek natrafił na grupę opiekunek z przedszkolakami i zaatakował.
Młodociane gangi w CH Posnania?
Na początku 2024 roku stolica Wielkopolski znowu pojawiła się na językach całej Polski. Tematem ogólnopolskim stały się domniemane gangi drillowców. Drillowcami nazywane są osoby, które słuchają gangsterskiej odmiany rapu (drill) lub ubierają się w tym stylu. W Polsce oznacza to też bogatych nastolatków, którym rodzice kupują drogie ubrania znanych marek. W szerszym znaczeniu przedstawicieli łączących: patologię i gangsterkę z drogimi ubraniami. Informacja o młodocianych gangach w centrum handlowym pojawiła się 21 stycznia. Momentalnie obiegła internet i media. Źródłem byli anonimowi świadkowie i pracownicy galerii, którzy skontaktowali się z administratorem popularnego w Poznaniu konta internetowego (nie ujawnia on swojego imienia i nazwiska). Z relacji wynikało, że młodzież zażywa narkotyki w toaletach i pije alkohol w strefie gastronomicznej. Co więcej atakuje innych klientów i pracowników. Oliwy do ognia dodał fakt, że według zgłoszeń dostępnych na policyjnej Krajowej Mapie Zagrożeń – CH Posnania stała się najniebezpieczniejszym miejscem w kraju (zgłoszenia też są anonimowe).
– W związku z ilością zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej, informujemy, że od początku roku, policjanci otrzymali pięć zgłoszeń z prośbą o interwencje na terenie wskazanego centrum handlowego – do sprawy odniosła się Komenda Miejska Policji w Poznaniu: – Spośród tych interwencji dwie dotyczyły nieletnich będących pod wpływem alkoholu, a jedno zgłoszenie związane było z kradzieżą. Pozostałe dwa przypadki to grupowanie się młodzieży przed centrum handlowym, ale te nie zostały potwierdzone przez policjantów, którzy zostali skierowani na miejsce – czytamy dalej w komunikacie napisanym przez sierż. sztab. Łukasza Paterskiego.
Ile było przestępstw w zeszłym roku?
Skontaktowaliśmy się z poznańską policją w celu uzyskania danych liczby i kwalifikacji przestępstw za ubiegły rok. Szczegółowy raport jednak nie został jeszcze zliczony, podsumowany i przesłany policji. Udało nam się za to pozyskać informacje o działaniach operatorów monitoringu wizyjnego w 2023 roku.
– Operatorzy monitoringu miejskiego w Poznaniu mają do dyspozycji 1393 kamery. Wszystkie urządzenia cały czas nagrywają obraz, ale tylko część z nich jest obserwowana na bieżąco. Wybór rejonu do bezpośredniej obserwacji przez operatora ustalany jest przy współpracy z policją, strażą miejską, a także szeregiem miejskich jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę miasta. Dodatkowo dyżurni komisariatów policji przekazują operatorom listy ze zdjęciami osób poszukiwanych – informuje nas Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.
W minionym roku operatorzy przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej 9264 zaobserwowane zdarzenia, które wymagały interwencji. Najwięcej, bo aż 3658 zgłoszeń, dotyczyło ścisłego centrum Poznania, rejonu Komisariatu Policji Stare Miasto. W innych częściach Poznania liczba zaobserwowanych zdarzeń przedstawiała się następująco:
- KP Grunwald – 1195,
- KP Północ – 1392,
- KP Wilda – 1556,
- KP Nowe Miasto – 871
- KP Jeżyce – 592.
W wyniku podjętych skutecznych interwencji policjanci zatrzymali 144 sprawców czynów karalnych. Największa liczba nich dotyczyła posiadania substancji psychoaktywnych (64). Następnie złapano najwięcej sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek (29). Następnie nieletnich spożywających alkohol lub inne substancje psychoaktywne (18) i wandali (14). Odnotowano też: 9 osób poszukiwanych listami gończymi, których operatorzy rozpoznali w przestrzeni publicznej, 5 osób zakłócających porządek publiczny i 5 zagrożeń zdrowia i życia.
W minionym roku aż 8543 zgłoszenia operatorzy przekazali dyżurnym straży miejskiej, a „zaledwie” 721 policji. Najczęstsze zdarzenia wymagające interwencji w 2023 roku to:
- spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem – 3607;
- awarie i uszkodzenia infrastruktury drogowej i MPK – 1398;
- osoby wymagające pomocy medycznej (leżące na ziemi, na ławkach itp.) – 1290;
- uchybienia porządkowe – 857;
- blokowanie, utrudnianie ruchu itp. przez nieprawidłowo zaparkowane pojazdy – 693;
- osoby w kryzysie bezdomności – 398;
- zakłócanie porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe – 345;
- dewastacja mienia – 83;
- zażywanie substancji psychoaktywnych – 208.
– W 2024 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego Poznań planuje przeznaczyć ponad 3,5 mln zł. Zgodnie z opracowaną na przełomie 2021 i 2022 roku koncepcją System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania budowany od 2001 wymaga modernizacji, dlatego Miasto w 2024 roku będzie kontynuować wymianę najstarszych z kamer funkcjonujących w obszarze Pętli Górczyn i Jeżyc oraz na trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego. Natomiast nowe punkty kamerowe zostaną zainstalowane na newralgicznych skrzyżowaniach dotychczas nieobjętych monitoringiem miejskim, to jest skrzyżowaniach ulic Półwiejskiej i Królowej Jadwigi, Solnej i Al. Niepodległości oraz Rondzie Obornickim – dodaje Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.
Jakie działania podejmuje Miasto Poznań, aby zwiększyć bezpieczeństwo?
W Poznaniu obowiązuje Miejski Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego, uchwalony przez Radę Miasta Poznania we wrześniu 2010 r. To on stanowi fundament działań, których celem jest ograniczenie przestępczości, wzrost poczucia bezpieczeństwa i ochrona mieszkańców.
Program koncentruje się na ograniczeniu różnych form przestępczości, szczególnie tych o niskiej szkodliwości, w przekonaniu, że skuteczna walka z nimi przyczyni się do redukcji poważniejszych przestępstw. Program zakłada także zmniejszenie uczucia zagrożenia wśród mieszkańców oraz zwiększenie ochrony ich bezpieczeństwa. W praktyce program realizuje zasady aktywnej postawy wobec drobnych przestępstw, przekonując, że taka interwencja przyczynia się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa. W ramach działań prewencyjnych i reaktywnych w drugiej połowie 2023 roku w ramach programu szkolono dyrektorów szkół i pracowników miejskich w sprawie dystrybucji jodu w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Poza tym wykorzystano miejski magazyn przeciwpowodziowy jako bazę logistyczną do składowania i dystrybucji rzeczowej pomocy dla Ukrainy, a także działano na rzecz redukcji liczby dzików w przestrzeni miejskiej. Statystyki z drugiej połowy 2023 roku świadczą o znacznym spadku liczby zgłoszeń dotyczących obecności dzików.
UM Poznania regularnie współpracuje z Komendą Miejską Policji. Co robi policja?
Komenda Miejska Policji w Poznaniu w ramach profilaktyki alkoholowej współpracuje z organami administracji samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi. Jednostki podległe Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu prowadzą systematyczne kontrole obiektów handlowych oraz prowadzą działania profilaktyczne w postaci akcji informacyjno-edukacyjnych dla sprzedawców i właścicieli lokali m.in.: „Pozory mylą, dowód nie”.
Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu realizują też projekt „Bezpieczna dzielnica – bezpieczny mieszkaniec” na terenie Poznania, który opiera się bezpośrednio na współpracy z przedstawicielami mieszkańców. Projekt polega na organizacji comiesięcznych spotkań ze społeczeństwem i wymianą informacji w zakresie bezpieczeństwa. To właśnie na nich tworzono lokalne mapy zagrożeń w ramach „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
W okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych policjanci KMP w Poznaniu prowadzili działania prewencyjno-informacyjne w pobliżu poznańskich cmentarzy pod kątem bezpieczeństwa osób odwiedzających groby, jak i dewastacji mienia. Dodatkowo prowadzili rozmowy z proboszczami oraz obserwacje terenów w pobliżu nekropolii pod kątem bezpieczeństwa i właściwego zabezpieczenia obiektów sakralnych.
W sprawie nieletnich, takich, o jakich wspominają anonimowe informacje w sprawie „gangu drillowców” w CH Posnania, prowadzone są programy skierowane na przeciwdziałanie uzależnieniom i demoralizacji nieletnich.
– Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w II połowie 2023 roku kontynuowali realizację założeń profilaktyki uzależnień ujętej w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025, „Dopalacze niszczą życie” oraz „Poznań uzależniony od profilaktyki”. W szczególności prowadząc działania edukacyjno-informacyjne, dotyczące problematyki środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Policjanci przeprowadzali prelekcje, pogadanki dla uczniów w formie bezpośrednich spotkań w szkole, dotyczące przeciwdziałania narkomanii. Przeprowadzali też szkolenia dla kadry pedagogicznej placówek oświatowych oraz rodziców uczniów, informując o ryzyku związanym z zażywaniem, posiadaniem środków odurzających i odpowiedzialnością karną osób nieletnich – informuje nas Michał Lemański.
Z kolei działania „Nielat” są kontynuowane i realizowanie corocznie przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z policjantami z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu na terenie miasta i powiatu poznańskiego. Skupiają się głównie na ograniczeniu demoralizacji i przestępczości nieletnich. Ukierunkowane są na ujawnianie i zatrzymywanie nieletnich sprawców czynów karalnych na terenach osiedli mieszkaniowych. W tym w miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością i demoralizacją nieletnich. Poza tym w miejscach, w których dochodzi najczęściej do naruszania przepisów prawa. Duża liczba przestępstw dzieje się też nie w rzeczywistości, a w świecie wirtualnym. Stąd Komenda Miejska Policji w Poznaniu w II połowie 2023 roku kontynuowała realizację projektu „Dwie Strony Sieci”. Projekt realizowany jest od 2016 roku, a głównym jego celem jest edukacja w obszarze cyberzagrożeń. Głównymi odbiorcami są: młodzież, rodzice, grono pedagogiczne. Projekt zakłada wyposażenie adresatów w nawyki i umiejętności rozpoznawania, przewidywania, zapobiegania zagrożeniom występującym w internecie.
Poza jednak działaniami i profilaktyką policji, straży miejskiej i miasta, eksperci podkreślają, że na bezpieczeństwo znacząco wpływa reakcja mieszkańców, a także przechodniów. Jeśli dzieje się coś złego, nie należy pozostawać biernym, a wykręcić, choćby podstawowy numer alarmowy – 112. Telefon komórkowy w końcu każdy z nas ma przy sobie.
Czytaj też: Kontrowersje w poznańskim zoo. „Dyrektor traktowała pracownika zoo jak szofera”