Menora Dialogu dla kard. Rysia. „Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”

Stowarzyszenie Coexit i Fundacja Signum przyznali nagrodę Menora Dialogu, którą za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów otrzymał metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś. W wydarzeniu, które wpisuje się w obchody XXVII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, wzięli udział Michael Schudrich, rabin Polski, Dawid Szychowski, rabin Łodzi oraz abp Stanisław Gądecki.

Menorę Dialogu zaprojektował artysta krakowski Maciej Zychowicz, a realizacja pięknej rzeźby o pokaźnych wymiarach stała się możliwa dzięki mecenatowi Krzysztofa Henryka Armela Prezesa Centers Plaza Poland.  Pierwsza prezentacja wyjątkowej rzeźby odbyła się w ramach obchodów VIII Dnia Judaizmu. Rzeźba ma również wymiar praktyczny, jest świecznikiem, który na początku uroczystości został zapalony przez rabina Michaela Schudricha i kard. Grzegorza Rysia.

Nagroda dla kard. Grzegorza Rysia

Dziękując za otrzymane wyróżnienie, metropolita łódzki nawiązując do przykazania miłości Boga i bliźniego powiedział o przykazaniu dialogu, którego pierwszym słowem jest: „słuchaj. – Pierwsze przykazanie jak mówi Jezus, najważniejsze, zaczyna się poleceniem „słuchaj”. To „słuchaj” jest zaproszeniem do rozmowy i to takiej rozmowy, która ostatecznie staje się relacją miłości – będziesz miłował. Słuchaj – będziesz miłował. To jest zaproszenie do relacji, która jest partnerska. Słuchaj – jeśli kochasz – zauważył hierarcha.

– Dlaczego to słuchanie jest tematem przykazania? Dlaczego Pan musi nam kazać słuchać? Myślę, że dlatego, że my mamy ze słuchaniem potężny problem, a jednocześnie każdy z nas za nim jakoś tęskni i nosi w sobie przekonanie do potrzeby rozmowy. Niestety opór w nas jest tak duży, że Pan musi nam nakazać: „słuchaj” – podkreślił kard. Ryś.

Nawiązując do wypowiedzi kaznodziei papieskiego z Synodu o synodalności, kardynał zwrócił uwagę na to, że w języku angielskim są dwa bliskie słowa conversation (rozmowa) i conversion (nawrócenie). – Jeśli prowadzimy z kimś prawdziwą rozmowę, to może się zdarzyć nasze nawrócenie. Zastanawiam się, czy to nie jest miara prawdziwego dialogu. Jeśli w naszym dialogu jakoś się nawracamy, to znaczy, że byliśmy w nim uczciwi – zaznaczył hierarcha.

Dotychczas nagrodę otrzymali Michael Schudrich i abp Stanisław Gądecki w 2007 r. oraz prof. Władysław Bartoszewski w 2008 r. i abp Henryk Muszyński w 2020 r.

Zobacz też: Abp Gądecki napisał list do Kamińskiego i Wąsika. Oferuje im pomoc

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl