Kraj

Abp Gądecki napisał list do Kamińskiego i Wąsika. Oferuje im pomoc

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani za przekroczenie uprawnień w tzw. Aferze Gruntowej. Zamiast wykrywać aferę, próbowali ją zainscenizować. Prawomocnie skazały ich sądy. Próbował ich ułaskawić prezydent Andrzej Duda, ale spieszył się, by skazani mogli zostać ministrami, gdy PiS przejął władzę i ułaskawił ich jeszcze przed prawomocnym wyrokiem. Dlatego ułaskawienie prezydenta Dudy jest nieskuteczne i nie biorą go pod uwagę sądy. W końcu Wąsik i Kamiński trafili do więzienia, jak każdy skazany na izolację. PiS rozpoczęło pr-ową kampanię, nazywając swoich polityków „więźniami politycznymi”. Do obrony skazanych dołączył właśnie abp. Stanisław Gądecki.

-Abp Stanisław Gądecki, otrzymał dzisiaj od małżonek przebywających w więzieniu panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika list z prośbą o mediację w ich sprawie u Ministra Sprawiedliwości- poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

W odpowiedzi na prośbę żon prawomocnie skazanych polityków, przewodniczący episkopatu przekazał obu uwięzionym swoją propozycję wsparcia poprzez list. W przypadku, gdyby zaakceptowali oni przedstawione warunki, przewodniczący zobowiązał się do podjęcia interwencji humanitarnej w ich sprawie u Ministra Sprawiedliwości, Adama Bodnara. Dodatkowo zwrócił się do nich z prośbą o zakończenie protestu głodowego. Podkreślił, że ta forma buntu po wielu dniach stanowi poważne zagrożenie zarówno dla ich zdrowia, jak i życia.

Zdjęcie poglądowe fot. archiwum

Czytaj także: Trwa XXVII Dzień Judaizmu. Zapalona została Menora Dialogu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl