9 tys. nowych gatunków drzew. Sukces naukowców z Poznania

Na Ziemi mamy ponad 73 tys. gatunków drzew, z czego 9 tys. wciąż nie jest nam znane. Tak wskazują badania przeprowadzone przez 100 naukowców z całego świata. Wśród nich znaleźli się badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na naszej planecie cały czas odkrywamy nowe gatunki zwierząt i roślin. Największymi zagadkami są dla nas nie tylko oceany, ale także rzadko uczęszczane przez człowieka lądy, głównie lasy tropikalne. Grupa 100 naukowców z całego świata, w tym kilku z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zbadała gatunki drzew na Ziemi. Okazało się, że jest ich około 73 tys., a aż 9 tys. wciąż nie znamy.

Liczba gatunków drzew jest bardzo ważna dla życia człowieka. Pokazuje, że ekosystemy lądowe są niezwykle bogate, ale też bardzo wrażliwe na nasze działania. Do jej zbadania naukowcy zgromadzili bazy danych z całego świata oraz użyli sztucznej inteligencji i superkomputera.

“Szeroka wiedza na temat bogactwa i różnorodności drzew jest kluczem do zachowania stabilności i funkcjonalności ekosystemów. Do dziś nasze dane dotyczące rozległych obszarów planety były bardzo ograniczone i oparte na obserwacjach terenowych i listach gatunków obejmujących różne obszary. Te ograniczenia były szkodliwe dla globalnego spojrzenia na ten problem” – wyjaśnia Roberto Cazzolla Gatti z Wydziału Nauk Biologicznych, Geologicznych i Środowiskowych Uniwersytetu Bolońskiego.

40% nieznanych gatunków drzew ma, według badań, znajdować się w Ameryce Południowej. Najprawdopodobniej rosną na sawannach, łąkach i w lasach tropikalnych i subtropikalnych. Co ważne, około 3 tys. nowych gatunków jest rzadkich i zagrożonych. Największym zagrożeniem dla drzew jest wylesianie, a także zmiany klimatyczne, czyli jednym słowem – człowiek.

“Wyniki te podkreślają podatność globalnej bioróżnorodności lasów na zmiany antropogeniczne, w szczególności użytkowanie gruntów i klimat. Poprzez ustalenie ilościowego punktu odniesienia, badanie to może przyczynić się do wysiłków na rzecz ochrony drzew i lasów oraz przyszłego odkrywania nowych drzew i powiązanych gatunków w niektórych częściach świata” – mówi Peter B. Reich z University of Minnesota.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl