Do 12 kwietnia w Poznaniu obejrzeć można wystawę, na którą składa się kilkadziesiąt obrazów polsko-żydowskich artystów, którzy tworzyli w Paryżu. „Ecole de Paris – artyści polsko-żydowscy” to twórcza opowieść o tamtejszej diasporze.
W Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego – Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu dostępna jest wystawa pt. „École de Paris – artyści polsko-żydowscy”. Wydarzenie potrwa do 12 kwietnia 2024 roku i będzie okazją do zgłębienia fenomenu sztuki XX wieku.
École de Paris, czyli Szkoła Paryska stanowi jedno z najbardziej intrygujących zjawisk w dziejach polskiej sztuki XX wieku. To opowieść o kreatywnej obecności emigrantów. Głównie o pochodzeniu żydowskim, którzy z terenów Polski rozbiorowej czy Rosji przemieścili się do Paryża, gdzie rozkwitła ich działalność artystyczna. W Montparnassie i Montmartrze spotykali się z artystami i krytykami, takimi jak:
- Guillaume Apollinaire,
- Marc Chagall,
- Amedeo Modigliani,
- Chaim Soutine.
Bogactwo eksponatów
W ramach wystawy prezentowanych jest ponad 70 obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji. W tym prace takich wybitnych artystów jak:
- Leopold Gottlieb,
- Mojżesz Kisling,
- Zygmunt Menkes,
- Mela Muter,
- Alicja Halicka,
- Henryk Hayden
- Eugeniusz Zak.
Poza tym można odkryć twórczość Jerzego Aschera, Henryka Epsteina, Nathana Grunsweigha, Romana Kramsztyka, czy Zygmunta Landaua.
Artystyczni emigranci z ziem polskich zazwyczaj nie poruszali się w swoich dziełach w granicach figuratywności, choć zdarzały się im również eksperymenty z abstrakcją. Ich prace skupiały się na martwych naturach, pejzażach, scenach wielopostaciowych oraz portretach, tworząc niezwykle bogaty wachlarz tematyczny.
Wystawa jest organizowana z okazji XXVII Dnia Judaizmu, co nadaje jej dodatkowego znaczenia w kontekście kulturowego dziedzictwa i historii społeczności żydowskiej.
Bilety wstępu są dostępne w różnych kategoriach cenowych: normalny (40 zł), ulgowy (30 zł), grupowy (30 zł) oraz rodzinny (80 zł dla dwóch osób dorosłych i maksymalnie trzech dzieci do 18 roku życia).
Czytaj też: Najsłynniejsze małżeństwo, które kochało kino. „Byli VIP-ami w branży filmowej”