28 koncertów w 3 dni. Za darmo

Nadchodzi wyjątkowy czas dla miłośników muzyki chóralnej i koncertów. W Poznaniu odbędzie się piąta edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. To „konkurs konkursów”, gdzie sześć najlepszych chórów w kraju rywalizuje o prestiżowe Grand Prix. Oprócz głównego konkursu organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń towarzyszących, dostępnych dla każdego zainteresowanego bezpłatnie.

Tegoroczna edycja przyjęła polską muzykę ludową jako swoją myśl przewodnią. Znakomici artyści, m.in. Adam Strug i zespół Volosi, zostali zaproszeni do współtworzenia wydarzenia.

– To kolejna, piąta edycja konkursu, który jest jednocześnie najważniejszym konkursem chóralnym w Polsce. To będzie spotkanie sześciu laureatów najważniejszych, najstarszych i najbardziej uznanych konkursów chóralnych w Polsce – mówił Marek Gandecki, dyrektor konkursu o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza i dodał: – W tym roku postawiliśmy na inspiracje muzyką ludową w wymiarze edukacyjnym. Wszystko to dotyczy piątkowego koncertu i sobotniego koncertu, które są zanurzone w tej ludowej inspiracji. Cały dzień w sobotę poświęcony będzie warsztatom na ten temat, w tym wykładowi Adama Struga. Wieczorem zaśpiewa koncert „Liryka miłości Puszczy Zielonej”.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki
Marek Gandecki (fot. Łukasz Gdak)

Dwa chóry z Poznania w walce o Grand Prix

W tym roku dwie poznańskie grupy muzyczne wezmą udział w konkursie. Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” i Chór dziewczęcy „Skowronki” reprezentować będą Poznań, konkurując z innymi znakomitymi zespołami z Polski.

Kto walczy o Grand Prix Polskiej Chóralistyki?

  • Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni” (zwycięzca 18. Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej).
  • Chór dziewczęcy „Skowronki” (zwycięzca 35. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi).
  • Chór „La Musica” z Lublina – grupa młodsza (zwycięzca 41. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy).
  • Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (zwycięzca 58. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach).
  • Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym (zwycięzca 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie).
  • Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”).

Konkurs Główny i koncerty laureatów w Auli Uniwersytetu

Decydujący moment konkursu odbędzie się 26 listopada, od godziny 12 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego. Wieczorem, o godzinie 17 zaplanowano koncert laureatów. Całe wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Oprócz konkursu głównego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji towarzyszących, w tym spektakle dla dzieci, wykłady, spotkania, czy koncerty. Wszystkie te wydarzenia są dostępne dla publiczności za darmo.

– Staramy się, aby chóralistyka przestała być wieżą nie do zdobycia dla tych, którzy są nią zainteresowani. Pragniemy ukazać, że chóralistyka może się łączyć z innymi sztukami i być atrakcyjna dla każdego. Z tego powodu organizujemy zarówno warsztaty, jak i koncerty, zwłaszcza te specjalne, które są przygotowywane na piątkowy wieczór i sobotni wieczór. W tym roku pierwszy koncert odbędzie się o godzinie 18 w Akademii Muzycznej – mówił Krzysztof Panek, dyrektor organizacyjny konkursu o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki
Krzysztof Panek (fot. Łukasz Gdak)

Grand Prix Polskiej Chóralistyki: Ideą jest konfrontacja najlepszych

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to nie tylko konkurs, to także konfrontacja zwycięzców najstarszych polskich konkursów chóralnych. W Polsce stanowi najbardziej prestiżowe wydarzenie w dziedzinie muzyki chóralnej.

Imię Stefana Stuligrosza, jednego z najwybitniejszych postaci chóralistyki polskiej XX wieku, objęło patronat nad konkursem. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym GPPCh jest Marek Gandecki, a dyrektorem organizacyjnym Krzysztof Panek.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w 2022 roku, co potwierdza jego wyjątkowe znaczenie w kulturze muzycznej kraju.

Festiwal odbywa się od 24 do 27 listopada, a pełny program dostępny jest na oficjalnej stronie wydarzenia. Poznań wspiera organizację Grand Prix Polskiej Chóralistyki dotacją w wysokości 100 tys. złotych z puli konkursu dla organizacji pozarządowych.

– 28 koncertów przez trzy dni. Tak obiecująco zapowiada się festiwal. Chóralistyka przestała być dla wybranych, a jest pomostem łączącym różne formy muzyczne. Chóry współpracują choćby m.in. z Dawidem Podsiadło czy raperem Łoną – mówił Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP i dodał: – W tym roku na festiwalu nie wystąpią Poznański Chór Chłopięcy, ale tylko dlatego, że są gośćmi jednego z najważniejszych festiwali Muzyki Współczesnej w Warszawie. Tam występują z Filharmonią Narodową i wieloma zagranicznymi wykonawcami. Innymi słowy, rola ambasadorów muzycznych i kulturalnych Poznania jest nadal żywa.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki
Marcin Kostaszuk (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Magda Gessler odwiedziła Poznań. Jakie zmiany po „Kuchennych rewolucjach”?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl