Poznań Półmaraton. Biegi w duchu eko, biegacze z całego świata, 400 policjantów i zmiany w komunikacji

Ponad 8 tysięcy osób wybiegnie w niedzielę na ulice Poznania. To największa frekwencja od czasu pandemii. 15. edycja Poznań Półmaraton oznacza dobrą zabawę w sportowym duchu, ale też utrudnienia komunikacyjne dla pozostałych mieszkańców. Sprawdź, jak się przygotować.

15. Poznań Półmaraton. Ekologiczne podejście

Bieg w ramach 15. edycji Półmaratonu rozpocznie się o godz. 10. Trasa ma 21 kilometrów i 97,5 metrów. Start z ulicy Grunwaldzkiej, zakończenie na pl. św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To identyczna trasa względem zeszłorocznej edycji. W 2019 roku udział wzięło ponad 10 tys. uczestników. Teraz będzie niewiele mniej.

– Na początku był limit 8 tys. biegaczy, ale szybko miejsca się wyprzedały. Dołożyliśmy kolejne 500 miejsc i one też zniknęły – mówił zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski i dodał: – To powrót do biegania po okresie pandemii. Bardzo się też cieszę, że impreza jest międzynarodowa i pojawią się biegacze z 32 państw.

Jak zauważa Ewa Bąk dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania, która obserwuje rozwój poznańskiego półmaratonu, przez te kilkanaście edycji zmieniło się sporo. Od samej organizacji wydarzenia po jego frekwencję. Na początku biegi odbywały się na kompleksie Jeziora Malty. Uczestników było kilkaset, teraz zaś jest kilka tysięcy. Zmieniła się też pula nagród, która obecnie wynosi tyle samo dla mężczyzn, jak i kobiet.

– Tydzień temu były biegi przełajowe o Memoriał Bronisława Szwarca. Organizujemy też 1Mila Poznań na Golęcinie. Przy okazji dużej imprezy możemy popularyzować te mniejsze – mówiła Ewa Bąk i dodała: – Chcemy zaszczepić w najmłodszych chęć do zdrowego trybu życia. Jeśli trasa jest bezpieczna, to chętniej się z niej korzysta.

15. Poznań Półmaraton promowany jest poprzez ekologiczne rozwiązania. Takie jak odejście od plastiku na rzecz biodegradowalnego materiału, z którego stworzono tegoroczne pakiety startowe. Po zawodach można je zakopań w ogródku. Umieszczono w nich nasiona ziół i kwiatów: stokrotki, maciejki i rumianku. Natomiast pieniądze zebrane w trakcie imprezy sportowej wspomogą cel charytatywny – chorą Marysię.

– Staramy się dać wartość dodatnią do całego wydarzenia. Przemyśleliśmy bieg od podstaw i tam, gdzie mogliśmy, wprowadziliśmy korekty, żeby ten bieg miał bardziej ekologiczny wydźwięk. Parę przykładów: redukujemy plastik, stawiamy strefę edukacyjną, a do domu można wrócić kolejami REGIO za darmo, po okazaniu numeru startowego – mówił Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań.

Nie tylko sam bieg

Półmaraton to nie tylko bieg w niedzielę, ale też wydarzenia towarzyszące, które zachęcają poznaniaków do aktywnego trybu życia. Od piątku do niedzieli na Międzynarodowych Targach Poznańskich dostępna będzie strefa Poznań Run EXPO. Program skupia się przede wszystkim na potrzebach początkujących i profesjonalnych biegaczy. W ekspozycji nie zabraknie również odzieży, obuwia i akcesoriów dla miłośników innych dyscyplin. Poza tym będą też prelekcje, a jedną z prelegentek będzie Karolina Nadolska. Szczegóły na stronie runexpo.pl.

– Działamy i współpracujemy z młodzieżą i dziećmi. W sobotnim, dziecięcym biegu udział weźmie w tym roku 1000 dzieci. Na różnych dystansach od 100 do 800 metrów – mówi Wojciech Krupczyński z fundacji Pho3nix – Zajmujemy się wspieraniem sportu i zdrowego trybu życia. Współpracujemy z młodzieżą, która później staje się profesjonalnymi biegaczami.

Szansa na życiowy rekord

Łukasz Miadziołko, dyrektor półmaratonu informuje, że w tym roku zapisało się wielu bardzo dobrych zawodników, którzy maja potencjał, aby pobić obecny rekord. Jedną z uczestniczek jest Kenijka, Betty Chepkwony, która wygrała ostatni maraton w Rzymie. Wśród męskich uczestników biegu są m.in. Krystian Zalewski (obecny rekordzista półmaratonu w Polsce), a także Marcin Chabowski (zwycięzca 10. edycji).

– Trasa jest szybka. Dwa najlepsze wyniki w mojej sportowej karierze ustanowiłam właśnie w Poznaniu, mimo że biegałam też w innych europejskich miastach. W Poznaniu można i trzeba biegać szybko. A wszystko sprzyja temu, żeby walczyć o rekordy życiowe – mówi Karolina Nadolska, trzykrotna zwyciężczyni i dodaje: – Rekordu się nie pobije, jeśli nie jest się w życiowej dyspozycji. Po drugie trzeba trafić na dobrą pogodę. Nie może być wietrznie i zbyt gorąco, ponieważ w kwietniu organizm nie jest jeszcze przygotowany do temperatur plus 20 stopni Celsjusza.

Zmiany komunikacyjne

Wszyscy uczestnicy półmaratonu mogą korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej za darmo. Wystarczy okazać numer startowy. Dla kierowców natomiast przygotowano specjalną aplikację, która w czasie rzeczywistym pokazywać będzie wszelkie utrudnienia w Google Maps.

– Zmian jest bardzo dużo. Zapoznań się z nimi można na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. Doświadczenie poprzednich edycji pozwoliło nam niedogodności zminimalizować – mówił Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Na miejscu będzie około 400 policjantów i policjantek, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem. Główne utrudniania obejmą ul. Głogowską, Hetmańską i centrum Poznania.

– To chwilowe niedogodności. Ruch będzie ograniczony, ale możliwy. Zachęcamy jednak do rozwiązań ekologicznych, żeby w tym dniu korzystać z komunikacji miejskiej – mówiła aspirant Anna Bręk.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl