Żużel w Poznaniu uratowany. Oświetlenie pojawi się na Golęcinie

Stadion żużlowy na Golęcinie zostanie wyposażony w tymczasowe oświetlenie. Tym samym PSŻ Poznań wystartuje w rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej w sezonie 2024. – Udało nam się uzyskać zapewnienie ze strony organu nadzorczego – powiedział Marcin Czaiński.

We wrześniu Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowej (PSŻ) poinformował o tym, że otrzymał zaproszenie do udziału w przyszłorocznych rozgrywkach 1. Ligi Żużlowej (wcześniej klub zanotował spadek z tej klasy rozgrywkowej). Warunkiem kluczowym, który klub musiał spełnić, było zamontowanie sztucznego oświetlenia na stadionie. Działacze skierowali apel do władz miasta o pomoc w tej kwestii, jednak brak postępów w negocjacjach spowodował, że zarząd rozważał dymisję i zakończenie działalności klubu.

„Niestety, spotkanie nie przyniosło spodziewanych efektów i wszystko wskazuje na to, iż do rozpoczęcia sezonu 2024 nie ma większych szans, aby powstało wymagane oświetlenie i tym samym zespół spełniał regulaminowy wymóg pozwalający mu na start w pierwszoligowych rozgrywkach” – informowali.

Temat poruszył również Jacek Jaśkowiak. „W tym roku Skorpiony otrzymały wsparcie na poziomie 700 tys. zł. Na zawody przychodzi sporo kibiców i to szanujemy. Rocznie organizowanych jest ok. 6 zawodów na Golęcinie. Wspieramy różne dyscypliny sportu. Nie jest możliwe sfinansowanie oświetlenia stadionu w wysokości 6 mln zł” – przekonywał wówczas prezydent Poznania.

Enea pomoże poznańskiemu klubowi

Saga w sprawie pierwszoligowego żużla w Poznaniu dobiegła końca w środę, 11 października. Na murawie stadionu odbyło się spotkanie, podczas którego poinformowano o umowie, dzięki której spółka z grupy Enea Oświetlenie, zapewni klubowi wymaganą infrastrukturę oświetleniową.

– Cieszymy się, że możemy potwierdzić, że w przyszłym sezonie PSŻ Poznań wystartuje w rozgrywkach pierwszoligowych – powiedział Marcin Czaiński z zarządu klubu. – Udało nam się uzyskać zapewnienie ze strony organu nadzorczego, że przy posiadaniu tego tymczasowego oświetlenia zostaniemy dopuszczeni do rozgrywek w przyszłym sezonie – dodał.

Czaiński przekazał również, że w tej chwili trwają prace projektowe i koncepcyjne. To właśnie one pozwolą wyłonić ostateczną metodę zapewnienia oświetlenia na obiekcie. – Obecnie mamy wstępny projekt słupów oświetleniowych. Będą one miały w okolicach 10-12 metrów wysokości z odpowiednimi wysięgnikami – wskazał. – Tych słupów będzie na stadionie od ośmiu do dziesięciu, a także dwa dodatkowe w parku maszyn. W zależności od tego, czy to oświetlenie będzie stawiane każdorazowo na mecz, czy na przykład będzie stało przez cały sezon, to te koszty będą różne – dodał.

Zaangażowanie w sprawie potwierdził również Lech Żak, wiceprezes Enea S.A. – Przynajmniej w tej części, żeby klub mógł wyjechać w przyszłym sezonie na tor i uzyskać licencję – tłumaczył. – My jako Enea sponsorujemy ten sport na terenie całego naszego działania: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Piła czy Bydgoszcz – wyliczał.

– Mam wielką satysfakcję, że doszło do podpisania tego porozumienia – powiedział z kolei Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, który osobiście zaangażował się w sprawę.

Zobacz też: Gwiazdy na starcie biegu Poznań Five

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl