Zrobił to! Poznański piłkarz z najlepszym golem na świecie!

Marcin Oleksy, zawodnik Warty Poznań zdobył nagrodę Puskasa, czyli nagrodę za najlepszy gol 2022 roku przyznawaną przez FIFA.

 Miło was widzieć – powiedział Marcin Oleksy na scenie, a trofeum wręczał mu m.in. Alessandro del Piero. – Ciężko mi było nawet pomarzyć o takiej nagrodzie, a dziś odbieram ją za najładniejszą bramkę roku. Dedykuję to trofeum Ewelinie, Tymkowi i Tosi. Dzięki nim wstałem po wypadku, podniosłem się, jestem w tym miejscu i strzelam bramki. Dziękuję całemu środowisku amp futbolistów, bo dzięki wam możemy się spełniać. Dziękuję wam bardzo!

Marcin Oleksy po odebraniu nagrody PUSKASA. Kadr z relacji FIFA

O niesamowitym Marcinie Oleksym i niezwykłej drużynie amp futbolu piszemy TUTAJ

To pierwsze takie wyróżnienie dla przedstawiciela ampfutbolu w historii plebiscytu FIFA. Możemy uznać też za coś wyjątkowego, że akurat to polski ampfutbol został doceniony jako pierwszy w wymiarze globalnym. Co istotne, o Oleksym usłyszą teraz miliony kibiców z całego świata. Pozostawił w tyle piłkarzy o światowej renomie – Richarlisona i Dimitri Payeta.

Indywidualny sukces Oleksego to kolejny impuls do rozwoju dla całej dyscypliny i generalnie sportu osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że nie tak dawno w Polsce na imprezie dużej rangi tysiące ludzi były na trybunach, setki tysięcy przed telewizorami i miliony śledziły relacje w social mediach.

Pojawił się materiał w BBC World. Do tego dwa pełnometrażowe filmy dokumentalne i wydana książka, gdy w 2021r. odbywały się mistrzostwa Europy w ampfutbolu w Krakowie. To wyjątkowa impreza, która okazała się dla Polaków nie tylko sukcesem sportowym, ale też wizerunkowym.

Teraz mamy jeszcze większy sukces, oby tym sportem zainteresowali się nowi sponsorzy i oby telewizja częściej zwracała uwagę na takich sportowych herosów jak Marcin Oleksy.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ustanowiła Nagrodę Puskasa w 2009 roku, dla upamiętnienia byłego, znakomitego reprezentanta Węgier i piłkarza Honvedu Budapeszt oraz Realu Madryt, Ferenca Puskasa, którego kariera przypadła na lata 40., 50. i 60. XX wieku. Trofeum jest przyznawane autorom lub autorkom najładniejszej bramki zdobytej na boiskach piłkarskich w danym roku kalendarzowym. W poprzednich latach nagrodę odbierali m.in. Christiano Ronaldo, Neymar, Zlatan Ibrahimović, Olivier Giroud czy Mohamed Salah.

Autor: Jan Józefowski, Bartłomiej Najtkowski

Redakcja
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl