Orhan Pamuk przyjedzie do Poznania. Odbierze ważne wyróżnienie

Senat poznańskiej uczelni jednogłośnie podjął uchwałę o nadaniu tytułu Doktora Honoris Causa Orhanowi Pamukowi. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, odbierze dyplom 29 czerwca na UAM.

WSZECHSTRONNE ZAINTERESOWANIA

Orhan Pamuk przyszedł na świat w 1952 roku w Stambule. Początkowo jego pasją było malowanie. Gdy został absolwentem American Robert College w Stambule, studiował architekturę na tamtejszej politechnice, jednak nie dokończył tych studiów. Uznał, że bycie artystą to jego powołanie. Co ciekawe, studiował też dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule, ale nie realizował się w tym fachu. Od ponad czterech dekad jest pisarzem.

PRZEBIEG LITERACKIEJ KARIERY

W 1982 roku zadebiutował powieścią „Cevdet Bej i synowie”. Książka została doceniona, jej autor otrzymał nagrody literackie Orhana Kemala i Milliyeta. Rok później Pamuk została opublikowana kolejna jego powieść „Dom ciszy”, krytycy byli pełni podziwu, a książka zdobyła Prix de la découverte européene w 1991 roku. „Biały zamek”, wydany w 1985 roku, pozwolił tureckiemu pisarzowi zyskać światową renomę.

Pamuk to demokrata, który swoje pryncypialne podejście demonstruje od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Krytykuje swój kraj w artykułach, domagając się respektowania praw człowieka i wolności myśli, sprzeciwia się autorytarnym tendencjom w sprawowaniu władzy. Napisał też powieść określaną przez niego samego jako polityczna, to „Śnieg”, beletrystyka wydana w 2002 roku.

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl