Zorza Polarna widoczna w Wielkopolsce

Z nocy 14 na 15 stycznia na niebie widoczna była zorza polarna. Dotarła nawet do Wielkopolski.

To marzenie wielu podróżników. Szczególnie widoczna jest w okresie zimowym w Skandynawii i na Alasce. Turyści z całego świata przyjeżdżają właśnie tam, by obserwować niecodzienne zjawisko. Zorza polarna jest charakterystyczna dla nieba w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Wielkim zaskoczeniem była więc możliwość zobaczenia jej w Polsce.

Skąd się bierze?

Na Wikipedii czytamy, że jej powstawanie jest związane z przepływem prądu w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemii. W przestrzeń kosmiczną wyrzucane są cząstki elementarne o wysokiej energii. Tworzą one strumienie materii, zwane wiatrem słonecznym. W tej postaci docierają do ziemskiej magnosfery. Cząsteczki zderzają się z materią wiatru słonecznego i wytwarzają energię. Emitują światło widzialne, jak i niewidzialne. Właśnie dzięki temu możemy oglądać piękne, kolorowe niebo.

Skąd zorza w Polsce?

Minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się „wyrwa” w magnetosferze, która wywołała silne zorze polarne, przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego! W efekcie zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych… w tym w Polsce! – pisze astronom Karol Wójcicki na fanpage’u Z głową w gwiazdach.

fot. Eryk Dobrychłop

Zorza najbardziej była widoczna w Łebie, Gdyni, na Helu i okolicach. W Wielkopolsce mogliśmy podziwiać ją np. nad Jeziorem Powidzkim. Zdjęcie zostało wykonane w Kosewie.

Kiedy się pojawia?

Zwykle przed północą. Jeśli chcemy robić zdjęcia, warto zaopatrzyć się w statyw lub inne urządzenie, które pomoże wykonać zdjęcia z długim czasem naświetlania. Należy też unikać rozświetlonych miejsc, dlatego najlepsze będą punkty widokowe oddalone od miast, szczególnie wysunięte na północ. Dla jeszcze lepszych wrażeń, dobrze wziąć ze sobą lornetkę.

Skąd wiadomo, kiedy zorza będzie widoczna?

Najlepszą opcją jest oczywiście internet i przeznaczone do tego aplikacje, np. „Aurora” lub „Aurora Forecast”. Funkcjonuje również wiele grup na Facebooku poświęconych dyskusjom o zorzach. Amerykańskie Centrum Przewidywania Pogody Kosmicznej prowadzi stronę, na której znajdują się informacje dotyczące widoczności zjawiska.

 

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl