Nowi mieszkańcy pojawili się w poznańskim zoo. Do Pawilonu Zwierząt Nocnych wprowadziły się szerokostopki białoogonowe. To gryzonie pochodzące z Madagaskaru. Zwierzęta wyróżniają się budową kończyn oraz doskonałymi zdolnościami wspinaczkowymi. Niestety należą też do gatunków zagrożonych przez zanikanie naturalnych lasów.
Poznański Ogród Zoologiczny wzbogacił się o nowych mieszkańców. Do Pawilonu Zwierząt Nocnych w Nowym Zoo przybyły szerokostopki białoogonowe. Zoo sprowadziło jednego samca i trzy samice. Zwierzęta zostały sprowadzone z wrocławskiego zoo.
– Ich ojczyzną jest Madagaskar. Podobnie, jak wiele innych gatunków zwierząt i roślin tej wyspy szerokostopki są gatunkiem endemicznym. Występują wyłącznie na Madagaskarze. To gryzonie, ale rodzina, do której są zaliczane, ewoluowała niezależnie od znanych nam z codziennego otoczenia myszy, popielic czy chomików – wyjaśnia Remigiusz Koziński, kierownik Nowego Zoo.
Jak dodaje przedstawiciel ogrodu zoologicznego, nazwa zwierząt pochodzi od charakterystycznej budowy tylnych kończyn. Mają szerokie śródstopie, wydłużony piąty palec oraz mocne pazury pomagają im sprawnie poruszać się po drzewach. Długi, elastyczny ogon ułatwia utrzymanie równowagi podczas wspinaczki po śliskich gałęziach wilgotnych madagaskarskich lasów.
Hodowla szerokostopek w ogrodach zoologicznych ma duże znaczenie dla ochrony gatunku. Zwierzętom coraz bardziej zagraża wycinka lasów na Madagaskarze, przez co ich naturalne środowisko stale się kurczy. Populacje utrzymywane w zoo stanowią więc „rezerwę genetyczną”, która może pomóc w zachowaniu gatunku zagrożonego wyginięciem. Nowych mieszkańców można już obserwować w Pawilonie Zwierząt Nocnych w poznańskim Nowym Zoo.


fot. Nowe zoo w Poznaniu


