Categories

Zobacz pierwsze wykonanie Hejnału Śródeckiego

Poznań szykuje się do obchodów święta patronów miasta, które wypadają 29 czerwca. W przygotowania włączają się różne dzielnice miasta, Śródka postanowiła uczcić wydarzenie wykonaniem Hejnału Śródeckiego.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Utwór został odegrany w niedzielę po raz pierwszy w historii, przez duet Mateusza i Benedykta Cofta, uczniów jednej z poznańskich szkół muzycznych. W zeszłym roku utwór skomponował Jacek Pupka. Pomysł na stworzenie dzieła ma swoje korzenie w średniowiecznej tradycji.

W dawnych czasach każde szanujące się miasteczko miało swój ratusz i hejnalistę. Sądzimy, że podobnie było również na Śródce, która do 1800 roku była najmniejszym miastem Wielkopolski. – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Główne obchody wspomnienia patronów miasta, Świętych Piotra i Pawła odbędą się 29 czerwca. Świętowanie będzie składać się z uroczystej Mszy Świętej w poznańskiej katedrze oraz sesji Rady Miasta. W trakcie wydarzenia prezydent miasta oraz przewodniczący rady miasta wręczą medal “Zasłużony dla Miasta Poznania” oraz tytuł “Honorowego Obywatela Miasta”.

Franciszek Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl